Kurum Kültürü Oluşturmak

KURUM KÜLTÜRÜ NEDİR ?

Toplumlar gibi kurumların da değerleri, ilkeleri, amaçları yani kendilerini yansıtan nitelikleri vardır. İşte bu inançların ve alışkanlıkların bütünü kurum kültürünü oluşturur. Kurum kültürü yazılı olmayan bir değerler toplamıdır. Bir kurum başarılı olmak istiyorsa kurum-çalışan uyumuna dikkat etmelidir. Hiç şüphesiz ki bir kurum çalışanları ile ne kadar uyumlu olursa o kurumun başarılı olma ihtimali de o derece artar. Etkili bir Kurum kültürü, değişime ve gelişime açık olmalıdır. Kurum, kültürünü devam ettirirken bir yandan da içinde bulunduğu çağa ayak uydurmalıdır.

KURUM KÜLTÜRÜNÜN YARARLARI

  1. İnsanları aynı değerler ve aynı çalışma anlayışı içerisinde birbirine yakınlaştırır.
  2. Kuruma bütünlük kazandırır.
  3. Yol göstericidir. Değişen koşullarla birlikte hedefin kaybolmamasını sağlar.
  4. Kişilerin nasıl davranması gerektiğini açıklar.
  5. Çalışanlara aidiyetlik hissi verir.
  6. Kuruluş için neyin önemli olduğunu belirler.
  7. Ne için çaba gösterilmesi gerektiğini anlatır.
  8. İnanç ve değerlere bağımlılık yaratır.
  9. Birbirine bağlayıcı rol oynar
  10. Kuruma bütünlük kazandırır.

KURUM KÜLTÜRÜ NASIL OLUŞTURULUR

1.İnsanlara Değer Verin

Facebook İK Başkan Yardımcısı Janelle Gale’e göre: “Şirket kültürünü oluşturabilmek için öncelikle en önemli ürününüze odaklanmalısınız: ‘’Çalışanlarınıza.’’ ”Kurum kültürünü oluşturmanın en önemli temeli çalışanlardan geçer. Başarının daimi olması için mutlu bireylerin bir araya gelip yaptıkları işi benimsemeleri gerekir. Aksi takdirde başarı gelse bile kalıcı olamaz. Bu nedenle çalışanların aidiyetlik hissini ve yaptıkları işi sevip benimsemelerini sağlamak gerekir. Kurum kültürü çalışanların ortak bir hedef için mücadele etmelerini sağlayan en önemli olgudur.

2. Markanızın Hikayesini Oluşturun

‘’Hayatta bir hikayeniz yoksa hikaye olursunuz.’’ Markanızın hikayesi, şirketinizin nasıl göründüğünü doğrudan etkileyen faktörlerden birisidir. Bununla beraber çalışanlarınızın öykünüzün bir parçası olmak isteyip istememelerinde de önemli rol oynar. Bu nedenle markanız için ortak bir dil ve hikaye yaratmak gerekir. Şirketinizin kültürünü her seviyedeki çalışanın anladığından emin olmalısınız. Bu kavramlar sadece duvardaki yazılı bir panodan ibaret olmamalıdır.

3.Bağ Oluşturun

Kurum ve çalışanlar arasında bağ oluşturmak kurumun sürekliliği ve verimliliği açısından son derece önemlidir. Doğru bağ kurulursa çalışanlar, kurum faaliyetlerinin nereye gittiğini, kendilerinden beklentilerin ne olduğunu ve yaptıkları işin sonuçlara nasıl etki ettiğini görebilirler. Çalışanların kendi kişisel değerleri ile kurum değerlerinin aynı doğrulta olmasını sağlamak aradaki bağın daha da kuvvetlenmesine sebep olacaktır. Bu bağ güçlendikçe kurumda güçlenecektir.

4.Performansa Dayalı Bir Ücret Politikası Belirleyin

Kurumunuzda emek verenlerin emeğini göz ardı etmeyin. Kazandıranlara kazandırmayı ihmal ederseniz uzun vadede kaybeden siz olursunuz. Kurum kazanırsa herkes kazanır mantığını benimsetmeyi başarırsanız, çalışanların daha verimli çalışmalarını sağlarsınız. Aynılaştırılırmış ücret ölçeği, çabalayanlarla çabalamayanların aynı miktar da para kazanmasına yol açar. Bu da uzun vadede vasatlığa neden olur. Aynı zamanda önemli çalışanlarınızı, rakiplerinize kaptırmanıza yol açar.

5. Değerlerinizin ve Eylemlerinizin Örtüşmesini Sağlayın

Temel değerlerinizi net bir şekilde belirleyin. Temel değerlerinizi belirlerken kapsayıcı ve genel değerler belirlemeniz daha doğru olacaktır. Adımlarınızı atarken değerlerinizi göz ardı etmeyin aksi takdirde saygınlığınızı yitirirsiniz. Saygın bir profil oluşturmak her zaman avantajınıza olacaktır.

PAYLAŞ
Avatar
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisiyim. Örgütsel davranış, İnsan kaynakları ve Pazarlama alanlarına ilgi duymaktayım. Bu alanlarda yazı yazarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ayrıca Amfiweb aracılığı ile birçok alanda bilgi sahibi oluyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here