Madame Tussauds İstanbul’da Bir Cumartesi


250 yıllık bir geçmişe sahip Madame Tussauds markası artık İstanbul’da! Tarihi ve kültürel kahramanlar ve geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasının yaklaşık 60 ünlü ismin yer alacağı Madame Tussauds İstanbul’da Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezinti yapabilir, Türkiye’den birçok ismin yanı sıra çok sayıda uluslararası müzik, spor ve film yıldızıyla da tanışabilirsiniz.

Dünyanın en ünlü Balmumu Heykel Müzesi markası Madame Tussauds 250 yıl önce ilk Londra’da açıldığı günden beri milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmiş ve bugün hala popülerliğini korumakta.

Benim adını yaklaşık 5 sene önce bir arkadaşımın yurt dışına çıkmasıyla duyduğum Madame Tussauds’ın İstanbul’a gelmesi beni çok mutlu etti. Hemen kaptım en yakın arkadaşımı ve açılır açılmaz koştum müzeye.

ffff

Benden gidecek olan arkadaşlara ufak bir tavsiye; biletleri online olarak satın alın böylelikle fiyat olarak daha uyguna geldi. 30 TL olan ücreti düşünülürse gerçekten verdiğiniz paraya değiyor. Her heykel gerçek gibi.O kadar ince detaylı düşünülmüş heykeller o kadar özenle yapılmış ki adeta birebir gerçekleri gibiler.

Online bilet aldığımız için kapıda sıra bekleme, bilet alma gibi işlemlerle hiç uğraşmadık. Sizi müze girişinde karşılayan ekip çok sıcakkanlı ve güler yüzlü. Kapıda barkod okutarak rahatlıkla giriş yapabildik müzeye.

İlk girişte küçük bir nostaljik tramvay karşılıyor sizi. İçinde fotoğrafınızı çekip size bir barkod kâğıdı veriyorlar çıkışta fotoğrafınızı satın alabilmeniz için. Atatürk’ün heykeliyle başlıyor müze. Devamında Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet, Yaşar Kemal gibi adını tarihe yazdırmış insanların heykelleri geliyor.

fff

Müzede Mozart’tan, Demet Akbağ’a, Einstein’dan, Arda Turan’a kadar yok yok. Üstelik sadece heykel değil etrafındaki alana o kişiyle ilgili detaylarda bırakılmış. Arda Turan’ın heykelini çim bir alana yaparken, Sabiha Gökçen’in heykelinin bir uçak içinde sergilemişler. Tüm heykellerin detayları ince ince düşünülmüş makyajdan kıyafete, kırışıklıktan saça her şey birebir aynı yapılmış.

Müze içinde gezerken keyif almama gibi bir ihtimaliniz yok. Çünkü sadece heykel değil, o insanla ilgili detayların olması fotoğraf çekilirken sizi bu duruma dahil etmiş oluyor. Örneğin Mozart’ın heykelinin yanında bir piyano olması, Hidayet Türkoğlu’nun heykelinin bir pota altında olması gibi.

ff

Yazımı özetleyecek olursam kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir müze. Çok uzun senelerdir Dünya’da çok fazla ülkede sergilenmiş olan bu müze 1 sene ülkemizde ve mutlaka gidin görün derim. Benim için çok keyifli bir cumartesi oldu dünyaca ünlü starlarla.

f

Yazımı bu heykellerin yapım aşamasından bahsederek bitirmek istiyorum. Umarım sizlerde benim gibi müzeye gidip keyifle ayrılırsınız.

Figür Yapım Aşaması:

  1. Detaylı Ölçü Alma ve Fotoğraflama
  2. Figürün Kalıbının Çıkarılması
  3. Kalıbın Hazırlanması
  4. Bal mumunun Dökülmesi
  5. Kalıbın Çıkarılması
  6. Saçların Takılması
  7. Makyaj
  8. Heykelin Son Hali