Markalar, Covid-19 Döneminde Pazarlama Süreçlerini Nasıl Yönetti?


Covid-19, 1 Aralık 2019’da Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan da ortaya çıktı. İlerleyen süreçte çok hızlı yayılma gösterdi ve tüm dünyada çok ciddi anlamda fazla vaka görülmekte. Her gün duyduğumuz ölümler, ailemizi ve bizi psikolojik olarak çok kötü etkiledi. Çocuklarımız dahi virüsten bahsetmekte ki sosyal medyada birçok çocuğun virüse karşı korkusunu dile getirdiği videolar izledik. Haliyle insanlık mental olarak da zorlu bir süreçten geçmekte. Virüsün bulaştığı her ülke çeşitli önlemler almak zorunda kaldı. Bu durumda tüm dünya evlerinde karantinaya çekildi. Hayatlarımızı dijitale taşıdık. Dersimizi online aldık, müzeleri online da gezdik, sevdiğimiz sanatçıları online da dinledik, izledik, toplantılarımızı online olarak gerçekleştirdik. Dışarıda hayatın durma noktasına geldiği bu günlerde dijitalde çalışmalar gerçekleştiren işletmelerin yükseldiğini görmekteyiz. Ben bu yazımda bu işletmelerin küresel salgında nasıl önlemeler aldıklarını, hangi pazarlama stratejilerini uyguladıklarını, marka imajını müşterilerine nasıl yansıttıklarını, ve pazarlama süreçlerini nasıl yönettiklerini aktarmaya çalışacağım.

Sosyal Mesafeye Dikkat Çekmek İçin Logolar Değiştirildi

Markaların müşterisinin yanında olduğunu anlatan, kendini hatırlatan, aynı zamanda virüsün ciddiyetinin farkında olduğunu, olmamız gerektiğini çağrıştıran bu faaliyetler marka imajına destek veriyor.

# Pazarlaması

# Pazarlaması, etiket pazarlaması sosyal medya pazarlamasında trend konumuna gelmiş bulunmakta. Etiketin kolayca veri filtreleme özelliği sayesinde çoğu marka müşterileri ile kolayca iletişim  kurabiliyor, sosyal medya üzerinden viral kampanyalar yapabiliyor, aynı zamanda vermek istediği mesajı kısa ama etkili bir biçimde verebiliyor. Virüs döneminde ise en önemli mesajlardan biri #evdekal telefon operatörlerimizden kamusal kurumlara kadar # aracılığıyla kolayca verilmekte ve sosyal medya kampanyaları bunun üzerine yapılmaktadır. Markalar açısından iletişim konusunda pek çok kolaylık sağladığı yadsınamaz.

Opet Türkiye

Koton

Dünya Sağlık Haftası

Dünya Sağlık Haftası kapsamında markaların çoğu virüs döneminde en zor şekilde hayatlarına devam eden ama bu koşullar altında dahi mesleğini en iyi şekilde icra eden sağlık çalışanlarına teşekkürlerini ilettiler. Yürüttükleri samimi, düşünceli güven dolu sosyal medya pazarlaması sayesinde müşterileri tarafından hoş karşılandılar ve markalarına değer kattılar.

Total Türkiye

Vodafone Türkiye

Temizlik Önlemleri

Aldıkları temizlik önlemleri ile bu süreci ciddiye aldıklarını, çalışanlarının emniyetini önemsediklerini, krizi en iyi şekilde yönetebildiklerini ve hizmet kalitelerini de bu yönde düzenlediklerini tüm müşterilerine gösterdiler. Yürüttükleri pazarlama stratejileri ile müşteri kapasitelerini arttırdılar. Özellikle kargo şirketlerinin bu dönemdeki önemi düşünülürse temizlik önlemlerini en iyi şekilde almalılardır. Bunu sağlayan şirketlere kamuoyundaki değeri de bir o kadar artacaktır.

Aras Kargo

Hepsiburada

Parekende Sektörü Online Altyapısını Geliştirmek Zorunda Kaldı Fiziksel Mağazalar Kapandı

Pandemiden önce en çok konuşulan konulardan biri de e-ticaret sektörüydü. Pandemi ile birlikte kapanan mağazalar ile e-ticaret pandemi de revaçta olan konulardan biri oldu. Birçok markanın halihazırda e-ticaret ayağı olmasına rağmen sürece daha fazla hakim olmak zorunda kaldılar. Bu süreçte parekende sektörü kazancını e-ticaret üzerinden sağlamakta. Bu da bize gelecek dönemde e-ticaret diliminin ekonomideki yerini tahmin etmemizde bir öngörü sağlıyor.

Adidas Türkiye

Puma Türkiye

View this post on Instagram

Herkese sağlıklı günler dileriz.

A post shared by PUMA Türkiye (@pumaturkiye) on

Burger King Türkiye

View this post on Instagram

Sevgili müşterilerimizin dikkatine.

A post shared by Burger King TR (@burgerkingtr) on

Mobil Ödeme Revaçta

Pandemi sonrası yükselen sektörlerden çok fazla konuşuldu. Evlerine kapanan insanlar nedeniyle online alışverişler arttı. Bu nedenle mobil ödeme altyapıları önem kazandı. İyizico gibi mobil ödeme altyapısı sunan şirketler pandemi döneminin revaçta şirketleri arasına girdi.

Shell Türkiye

Opet Türkiye

Hedef Kitleye Yönelik İnovasyonlar Gerçekleştirdiler

Audi bir süredir evlerinde olan insanlara eşsiz bir deneyim sunuyor. Markanın yavaş TV yolculuğu adını verdiği bu proje izleyicilerine sanal olarak araba yolculuğu deneyimini yaşatıyor. Kuş ve doğa sesleri eşliğinde Güney Doğu Avustralya bölgesinde bir yolculuğa çıkıyorsunuz.  Marka sanal araba yolculuğunu inovatif bir şekilde evlere taşıdı. Proje sayesinde hedef kitlesini de mutlu ettiler.

Audi

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here