Montblanc Marka Hikayesi

1910’dan bu yana ikonikleşmiş yıldızıyla MontBlanc, üstün performans gösteren ve her detayına bir anlam işlenen kalem serileriyle ön plana çıktı. Peki bugün alıcısına prestij sunan MontBlanc nereden başladı? Bence markayı tanımak için markaya kurucuların gözünden bakmalı.

Tüy kalem – mürekkep ikilisinin halka, dolmakalemlerin de zengin ve prestijli azınlığa ayrıldığı 1900’lerin başında, dolmakalemin halkın kullanımına yaygınlaştırılması gerektiğini savunan Alman bir kırtasiyecinin (Claus Johannes Voss), 1906 yılında yanına bir bankacı (Christian Lausen) ve bir mühendisi (Wilhelm Dziambor) de alarak mürekkep hazneli dolmakalem imalatına başlamasıyla MontBlanc yolculuğuna çıkıldı.

Markanın ismi Alpler’in ve Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc’dan, simgesi olan yıldız, dağın kuşbakışı görünümünden, kalemlere işlenen 4810 sayısı ise dağın metre cinsi yüksekliğinden esas alındı. Tüm bunlar, şirketin üstün kaliteli ürünler sunma konusundaki kararlılığını en iyi şekilde sembolize ediyordu. “The Art of Writing” (Yazı Sanatı) sloganıyla her ürüne bir ruh eklemeleri de markaya 1983 yılında Guiness Dünya Rekorları kitabına girme başarısını getirdi.

O zaman yeni bir soru… Parker, Faber Castell, Bentley gibi rakipleri bir tarafa; MontBlanc’ı MontBlanc yapan ne oldu?

İnsan zihninin birbirinden farklı konuları gördüğü imgelerle ortak paydaya bağlayabilmesi gibi, MontBlanc tasarladığı her üründe alıcısına çağrışım yaptırmayı başarıyor. Kipling’e ithafen hazırlanan kalemde If şiirinin iki dizesinin kapakta yer alması, Mowgli’nin hikâyesinden temel alınarak klipse kurt başı işlenmesi, tasarımda kitabın ilk basımının kapağını çağrıştırması için yeşil kullanılması; Yazarlar Serisi’ni inceleyen bir Kipling hayranının hoşuna gideceği inancındayım. Hatta hoşuna gitmekten öte, kendini kurgu dünyaya ait bir çocuk gibi hisseden yetişkinler olarak markayla yakınlık kuracağını düşünüyorum.

Bkz. Rudyard Kipling Kalemi:  https://www.instagram.com/p/B0lhAcugkv9/

MontBlanc; her koleksiyonunda (Patron of Art, Great Characters, Artisan Editions, Writers Editions, Muses Edition vs.) temel aldığı her karakter için alıcısına merak vadediyor. Yapılan hiçbir ayrıntının gereksiz olmayacağını ve marka tasarımcı / hikâyecilerin sebep-sonuç ilişkisini çok iyi kurabildiklerini akılda tutmak, hem ürünün hem de ürünün ithaf edildiği kişinin hayatı ve eserlerini inceleme isteği yaratıyor insanda.

En temel ve en bilinen koleksiyonlarından biri olan Meisterstück ise klasik tasarımı ve yazım rahatlığıyla 110 yıldır neredeyse tüm devlet büyükleri ve kıdemli kişiler tarafından imza kalemi ve makam hediyesi olarak tercih edilmesiyle birlikte dünyanın en pahalı dolmakalemi unvanını da beraberinde getiriyor.

Bugün yazı gereçleriyle kalmayıp saat, gözlük, cüzdan, çanta, anahtarlık, kartlık, valiz, kol düğmesi, kravat iğnesi, mücevher ve hatta parfüm gibi geniş ürün yelpazesiyle dünya çapında 9.000’den fazla satış noktasında ilgilileriyle buluşan MontBlanc’ın Türkiye distribütörlüğünü Rotap Saatçilik ve Kuyumculuk üstleniyor. MontBlanc; İstanbul’da Zorlu Center AVM, Emaar Square AVM ve Nişantaşı olmak üzere üç noktada, Ankara’da Arjantin Caddesi’nde, İzmir’de ise Alsancak Rotap mağazasında hizmet vermeye devam ediyor.

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here