Korkulu Rüya: Mülakata Hoş Geldiniz!

İş arama sürecinin belki de en sancılı aşaması Mülakata hoş geldiniz! En zoru değil mi hem kendimizi hem de ne istediğimizi o kısa sürede, karşı tarafı ikna eder şekilde ve etkileyici biçimde anlatmak.. Ne olursa olsun özellikle yolun başında tam istediğimiz gibi olmasa da başarılı olmanın yolları mutlaka var. Bunun için size aslında her yerde yazan püf noktalarını bir kez de ben daha özet haliyle yazıyorum 🙂

En önemlisi mülakata hazır olarak gitmektir. Emin olun hazırlanıp gittiğinizde heyecanınızın azalmış olduğunu göreceksiniz. Bunun için; mülakata gitmeden önce şirketi ve faaliyet gösterdiği sektörü mutlaka inceleyin. Bunun için en iyi yol, varsa şirketin sosyal medya hesapları ve linkedin sayfasıdır.

Ardından mülakata gitmiş olduğunuz pozisyona neden fit ettiğinizi düşünün. Çünkü mülakatın amacı sizin ne kadar iyi eğitimli, akıllı, tecrübeli ya da başarılı olup olmadığınızı test etmek değil, var olan yetkinliklerinizle pozisyona uygun olup olmadığınızdır. O nedenle ilandaki görev tanımı ve aranan yetkinlikleri mutlaka dikkatle inceleyin.

İlk izlenim çok önemlidir ve bu ilk bir kaç dakika içinde gerçekleşir.  O nedenle giriş cümlelerimiz pozitif ve kesinlikle kısa olmalı. Mesela kariyer hedefiniz, ilgi alanlarınız, eğitiminiz, başarılarınız ve hobilerinizle ilgili bir tanıtım bölümünü önceden hazırlayabilirsiniz. Özellikle yeni mezunların staj tecrübelerinden, hobi ve ilgi alanlarından ve varsa üniversite kulübü faaliyetlerinden bahsetmesi faydalı olacaktır.

Mülakat sonunda size yöneltilen “Bize sorunuz var mı?” sorusuna hayır demek yanlış olmamakla birlikte, aklınızda bir soru varsa mutlaka iletin. Çünkü bu sizin şirkete karşı olan heyecanınızı vurgulayacaktır.

Birşey içer misiniz sorusuna olumlu yanıt vermekten çekinmeyin. Mülakat sırasında en azından bir bardak su içiyor olmak da sizi sakinleştirecektir.

Özellikle ilk mülakatta karşı tarafa Sen diye hitap edilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum, her iki taraf için de 🙂

Mülakatlarda en önemli hususlardan biri de sözsüz iletişimdir. California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, mülakat performansı, %7 o an kullanılan cümlelere, %38 sesinizin tonlamasına ve %55 sözsüz iletişime dayanmaktadır. Örneğin başvurduğunuz şirketi takip ettiğinizi ve çizgisini beğendiğinizi söylerken hiç bir heyecan belirtisi içermeyen bir ifade ve ses tonu kullanırsanız, cümlenizdeki mesaj karşı tarafa gerektiği gibi iletilemez. Bu nedenle gülümsemekten ve enerjik olmaktan kaçınmayın.

  • Tokalaşma:

Tokalaşma sözsüz iletişimin başlangıcını oluşturur ve mülakatı yapacak olan kişiyle ilk karşılaştığınız andır. Bu yüzden size uzatılan eli kendinizden emin bir tavırla karşılayın.

  • Göz teması

Mülakatı yapan kişi ile özellikle o konuşurken göz teması kurmaya dikkat edin.

  • Mimikler

Konuşurken yüzünüzle, sandalyenizle veya saçınızla oynamamaya dikkat edin. Telefon ile konuştuğunuzda kendinizi aynadan seyretmeyi deneyin. Aynada yaptığınız mimikleri mülakat esnasında da yapmanız çok yüksek bir ihtimaldir.

 

En sık sorulan mülakat soruları:

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Kariyer hedefleriniz nelerdir?

5 Yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?

Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?

Şirketimiz hakkında bilginiz var mı?

Neden bu pozisyona uygun olduğunuzu düşünüyorsunuz?

 

Kısacası kendinizi tanıyın ve ardından firmayı tanıyın! Gerisi çok kolay olacaktır.

Hepinize başarılar dilerim!

PAYLAŞ
Avatar
Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, ikinci dal olarak Uluslararası İlişkiler alanında; yüksek lisansını ise İTÜ Executive MBA bölümünde tamamlayan Gamze Yeşilbayrak iş hayatına 2007 yılında İnsan Kaynakları Uzmanı olarak başladı. 1 yıllık deneyim sonrasında 2008 – 2012 yılları arasında Finansbank’ta Yetenek Kazanımı ve Stratejileri yetkilisi olarak çalışan Gamze Yeşilbayrak Temmuz 2012’den itibaren Anadolu Efes’te Yetenek Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Ana uzmanlık alanları; işveren markası, yetenek yönetimi, performans yönetimi ve kurumiçi iletişimdir.

2 YORUMLAR

  1. Sık sorulan sorulara bakarak kendimi nasıl hazırlayacağım konusunda biraz fikir sahibi oldum. Çok teşekkür ederiz bu yazıyı bizimle paylaştığınız için 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here