NASA’nın 1975’teki Uzay Hayali


1975 yılında mimar Rick Guidice, NASA’dan bir ekiple 10 hafta geçirdi ve gelecekteki uzay kolonilerinin nasıl görüneceğine dair çizimler hazırladı.

Uzayda bir kolonide yaşama hayalleri kurmak bugün bile uzak bir ihtimal gibi geliyor olabilir ancak NASA bundan 40 yıl önce sadece bu hayalleri kurmakla kalmadı, uzayda yaşamın nasıl olacağını resmetmesi için bir sanatçı ile birlikte çalıştı. Aslında mimar olan Rick Guidice, NASA’dan bir ekiple 10 hafta geçirdi ve gelecekteki uzay kolonilerinin nasıl görüneceğine dair çizimler hazırladı. Guidice’in oluşturduğu vizyon, yüksek teknolojili uzay manzaralarından, pastoral kır manzaralarına kadar birçok şey barındırıyor.

5scaRC3jYYK9JMN3_jHs-hwEY8n6WLmAb4raQGybzwU
JKRIj2ZTKT0nyn6QhOFEsWrsA893-exrGx9DJQX0UC0
Uzaydaki evimizden bir ev manzarası
large_M3glG_o2Ffbimh7m5OLTkky1vkzpWmj89FWWu26wpKU

Sanatçının çizimleri, dönemin iyimserliğini ve beklentilerini başarılı bir şekilde yansıtıyor. 1957’de başlayan ABD-SSCB uzay yarışının yaklaşık 20 yıl sonra Apollo-Soyuz ortak uzay uçuşu ile birlikte sona ermesi, ABD Başkanı Richard Nixon’ın istifası ve Vietnam savaşının sona ermesi ile birlikte insanların keşiflerin hız kazanacağına dair inancı bu çizimlere de yansımış durumda. Rusya’nın uzaya önce hayvan daha sonra insan göndermesi, NASA’nın Ay’a ayak basması (herkes inanmasa da) ve Buzz Aldrin ve Neil Armstrong gibi astronotların bir süperstar ününe kavuşması, o dönemde halkta kısa süre sonra uzayda yaşamaya başlayacağımıza dair bir inancın oluşmasına sebep olmuştu.

Bugün Uluslararası Uzay İstasyonu’nda aylarca yaşayan astronotlar var ama hala görsellerdeki gibi bir uzay kolonisi oluşturmaktan uzağız. Ancak ABD-SSCB uzay yarışından 50 yıl sonra yeniden bir uzay rönesansı kapıda gibi görünüyor. ABD ve Avrupa’nın yanında Çin, Hindistan ve Japonya gibi ülkelerin de uzay çalışmalarını hızlandırması, bir yandan da SpaceX ve Virgin Galactic gibi özel şirketlerin çalışmaları, uzay keşfinde yepyeni bir dönemin başlamasını sağlayacak gibi duruyor. Bu çalışmalar Guidice’in çizimlerini gerçeğe dönüştürür mü bilinmez ancak daha fazla insanın uzayda yaşama hayalleri kurmaya başlayacağına şüphe yok.

Kaynak: World Economic Forum
PAYLAŞ
Amfiweb, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı web sitesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here