Nasıl En İyi Oldular?

Man with arms raised in the sky winner success concept.

Ünlü sanayici John D. Rockefeller demiştir ki: “Başarmak istiyorsanız yeni yollar için adımlar atmalısınız. Daha önce denenmiş, yıpratılmış ve başarı elde edilmiş yolları denemekten iyidir.”

1860 yıllarında söylenen bu söz şuan günümüzde kullanılmakta olan ‘Best Practise Way’  metodunun açıklaması niteliğindedir. En iyisine ulaşmak için en iyisi yapılana kadar yapılabileceklerin en iyisini yapmak olarak da tanımlanan bu metot dünya çapında alanlarında ünlü kişilerce örneklenebilir.

 

GİRİŞİMCİLİK; STEVE JOBS

steve jobsYaklaşık 60 yıl önce şubat ayında dünyaya gelen bir kişinin günümüzdeki teknolojinin şartlarını belirleyeceğini kim bilebilirdi ki. Geçtiğimiz senelerdeki kaybından sonra miras bıraktığı “sihirli elma”, bugün dünyanın teknoloji devlerinden biridir. Ölümünden beş hafta öncesine kadar CEO görevinde bulunan Steve Jobs muhteşem fikirleri ve girişimleri Apple’ı dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi haline getirdi. Şu an dünyada milyonlarca insan milyarlarca Apple ürünü kullanıyor ve bu ürünlerin her bir yanı Steve Jobs imzası taşıyor. Çocukken öğrenme zorluğu hastalığı olan disleksiye sahip olan Jobs Apple, Next Computer ve Pixar’ın kurucusu olup, zamanın en büyük girişimcilerin başındadır.

 

 

İNOVASYON; ELON MUSK

elon-muskKimilerine göre imkansızın peşinde koşan bir çılgın kimilerine göre ise geleceği bugünden satın alan adam olarak bilinen Musk, Güney Afrika asıllı Amerikalı bir mucittir. SpaceX’ın kurucusu ve Tesla Motors ile Paypal’ın kurucu ortaklarındandır. Aynı zamanda Iron Man filminden tanıdığımız Tony Stark karakteri için ilham kaynağı olmuştur. Girişimciliğini ileri seviyede inovasyon ile taçlandıran Musk hedefinin önümüzdeki 10 ya da 20 yıl içinde Mars’a insan göndermek olduğunu söyler ki CEO konumunda bulunduğu SpaceX adlı şirkete ait dragon uzaya gidip gelebilen ilk uzay ticaret aracıdır ve bu da bize Elon Musk’ın inovasyon ve girişimcilik yeteneğinin somutlaşmış bir kanıtıdır.

 

 

PAZARLAMA; PHILIP KOTLER

kotler

 

 

Pazarlamayı pazarlayan yönetim gurusu olarak da bilinen Kotler Northwestern Üniversitesi’nde pazarlama dalı profesörü olup Financial Times tarafından iş dünyası konusunda yazılmış en iyi 50 kitap arasında gösterilen Pazarlama Yöntemi kitabı halen bugün pazarlama derslerinin %90’ında ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Kitabından alıntı yapmak gerekirse “Bir işletmenin iki – ve yalnızca iki – temel işlevi vardır: pazarlama ve yenilik. Pazarlama ve yenilik sonuç getirir. Geride kalan ne var ise maliyettir.” deyip pazarlamanın önemini vurgulamıştır.

 

 

 

YÖNETİM; PETER DRUCKER

drucker

Yönetimi icat edip hiç şirket yönetmemiş guru olarak adlandırılan Drucker, bugün hepimizin kullandığı vizyon, misyon, kurumsal sosyal sorumluluk gibi bir çok modern yönetim kavramını ilk kez ifade etmiştir. Uzun bir ömre yüzlerce makale onlarca kitap sığdıran yönetim dehası en önemli doğrusunun hep doğru soruları sorup doğru cevapları arayıp bulmak olduğunu söylemiştir. Bilgiyi yeni ekonominin asıl sermayesi olarak belirleyip makalelerinde bulunan organizasyonun temel prensibi olan sorumluluğun dağıtılması fikrine hastanelerden yola çıkarak ulaşmıştır.  Eğer yaşasaydı yüz altı yaşında olacaktı.

 

 

EKONOMİ VE FİNANS ; JIM ROGERS

jim rogers1942 doğumlu ABD’li yatırımcı Jim Rogers yada bazılarının deyimiyle “Yatırım Gurusu” kurucusu olduğu Rogers Holding ile 28 ayrı ülkede yatırım planı gerçekleştirmiştir. Eski ortağı ünlü finansçı George Soros ile birlikte Quantum fonuna 10 yılda 42 kat değer kazandırmış olup dünya piyasasına yön veren isimler arasına kendi ismini de yazdırmıştır. Hatta verdiği bir demeçte “Benim yatırım kararlarım daha ziyade kavanozda balık tutmak gibi, kaybetmem çok zor.” diyerek finans ve yatırım yeteneğine olan güvenini gözler önüne serer. Özellikle altın ve emtia alanında saygın bir uzman olarak kabul edilen ünlü ekonomist gelecekte tarım ile uğraşanların en zengin kişiler arasında yer alacağını iddia etmiştir.

 

 

SATIŞ; AMANCIO ORTEGA

Amancio-OrtegaDemir yolu işçisinin oğlu olarak dünyaya gelen Amancio Ortega bugün Forbes dergisinin yayınladığı milyarderler listesinde Bill Gates’i yerinden edip Zara markasını bünyesinde bulunduran İspanyol tekstil devi İnditex ile birinci sıraya yerleşmiştir. Herhangi bir reklam bütçesine sahip olmayan şirket uyguladığı müşteri esaslı satış politikası ile büyük başarılar elde edip batan bir Avrupa’da karlılığını arttırarak yoluna devam etmiştir. Satış dünyasındaki reklamsız mucizevi duruşun kilit adamı Ortega başarı hikayesini “De cero a zara” adlı kitabında bizimle paylaşmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here