Online Mülakatta Başarı (Hatasız Mülakat Olmaz)

Hiç kuşku yok ki yaşadığımız zaman içerisinde özellikle işe girişlerimizde mülakatlarla karşı karşıya kalıyoruz. Geride bıraktığımız zamanlarda mülakatlar daha çok yüz yüze yapılırken, tüm alanlarda yaşanan dijital dönüşümler ve yaşadığımız küresel pandeminin getirdiği sosyal izolasyonla dijital ortamlara taşındı. Öyle ki mülakatlar şirketlerin adayları en iyi tanıyabileceği ve işe alım sürecinde insan kaynakları yöneticilerinin aday hakkında karar vermesini en çok etkileyen adımlardan biridir. Bundan dolayı hem dijital dönüşüm hem de pandemi sebebiyle dijital platformlara taşınan mülakatlara, olabildiğince hazırlıklı bir şekilde dahil olarak başarılı bir sonuç almak gerekir. Ama emin olun hatasız mülakat olmaz. Fakat başarılı bir sonuç alınabilir çünkü başarılı mülakat, hatasız mülakat demek değildir. Ufak tefek hatalar yaptığınız zaman hemen canınız sıkılmasın. Elinizden gelenin en iyisini yapın ve sonucu bekleyin. Eminim bir gün istediğiniz olacaktır. “Peki online mülakatlarda daha başarılı nasıl oluruz?”, “Nelere dikkat etmeliyiz” ve “Nasıl davranmalıyız?” diye soracak olursanız bu yazımda, sizlere maddeler halinde online mülakatlarda nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattım.

1.İnternet Bağlantınızın Yüksek Olmasını Sağlayın

Görüşmeniz sırasındaki kötü bağlantı, mülakatın verimini oldukça düşürür. Mümkün olduğunca iyi bir internet bağlantı kalitesiyle mülakata girin. Evinizden mülakata katılacaksanız diğer cihazlarınızın internet bağlantısını kapatabilirsiniz.

2.Rahat Olabileceğiniz Bir Mekân Seçin

Mülakat sırasında rahat olmanız sizin için bir avantaj olacaktır. Konsantrasyonunuzu bozmayacak mekanlar seçin. Gürültülü mekanlardan kaçının. Böylelikle kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz. İletişim kurarken açık ve net olmanız iki taraf içinde iyi olacaktır.

3.Kıyafetlerinize Özen Gösterin

Online mülakatta da olsanız giyiminiz karşı tarafın düşüncelerini etkileyecektir. Yüz yüze mülakatta olduğu gibi online mülakatta da giyiminize özen göstermelisiniz. İlk izleniminiz önem arz etmektedir. Mülakat şirketteki ilk izleniminizdir.

4.Akıllı Cihazınızı Seçin

Kullanacağınız cihazınızı önceden belirleyin. Bu cihaz dizüstü bilgisayar ise pil yüzdesine dikkat etmekte fayda var. Mülakat sırasında cihaz ile ilgili aksaklıkları da göz önünde bulundurarak yedek bir cihazınızı mutlaka hazırda bulundurun.

5. İyi Bir Kamera Açısı ve Arka Plan

Arka planınızı ve kamera açınızı mülakat öncesinde mutlaka kontrol edin. Olabildiğince sade ve dikkat dağıtmayan bir arka plan oluşturun.

6.Şirket Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Şirket hakkında bilgi sahibi olmanız sizi rakiplerinizin bir adım daha önüne geçirecektir. Böylece neden bu şirkette olmanız gerektiğinin mesajını da vermiş olursunuz ve ne yapmak istediğinizi karşı tarafa daha iyi ifade edersiniz.

7.Mülakat Öncesi Prova Yapın

Toplantıda kullanacağınız uygulamaları ve bilgisayarınızın teknik parçaları olan mikrofon kamera gibi toplantı araçlarınızı toplantı öncesinde test etmelisiniz. Mülakat öncesi bir arkadaşınız ile toplantı provası yapmanız sistemsel sıkıntıları test edeceği gibi psikolojik olarak da heyecanınızı düşürecektir.

PAYLAŞ
Avatar
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisiyim. Örgütsel davranış, İnsan kaynakları ve Pazarlama alanlarına ilgi duymaktayım. Bu alanlarda yazı yazarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ayrıca Amfiweb aracılığı ile birçok alanda bilgi sahibi oluyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here