Pazarlamada Yaratıcılığın Önemi

Elbette yaratıcılık son yıllarda çok revaçta olan ve ilgi çeken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Pazarlama müşteriyi etkileme sanatı olduğu için yaratıcılıkla çok yakın bir ilişkisi var. Öyle ki yaratıcılık sayesinde pazarlamacı müşteriye ihtiyacı olmayan ürünü rahatlıkla satabilir.

Bilindiği gibi pazarlama kendi içerisinde hizmet pazarlaması ve ürün pazarlaması olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ürün pazarlaması daha çok ön planda olan, günlük rutin olarak satın aldığımız kolayda mallarda dâhil olan bir durumdur. Bu sefer irdeleyeceğimiz kısım ise görünmeyeni satabilmek yani hizmet pazarlaması olacaktır.

Görüneni satmak her zaman daha kolaydır. Elde somut bir ürün vardır ve daha rahatlıkla müşteriyi ürüne çekebiliriz, peki ya görünmeyeni nasıl satarız?

Hizmet pazarlamasının en büyük sorunu ‘‘nasıl satacağız’’ sorunu karşımıza çıkıyor. Hizmet yalnızca müşterilere vaat edebilmektir anlayışı ile işe başlarsanız yanılırsınız. Hizmet pazarlamasına başlarken ilk durağımız hizmetin kalitesi olmalıdır.

Şöyle ki, hizmet pazarlamacılığın özü hizmetin kendisidir. Bu sebepten verdiğiniz hizmette gerçek bir hizmet ve gerçek bir kaliteden oluşması gerekmektedir. Ürün pazarlaması hizmet pazarlamasına göre daha kolaydır çünkü ortada somut bir ürün yani fayda vardır ve müşteri deneyim öncesi göze hitap etmesiyle bile satın alabilir. Maalesef hizmet pazarlamasında bu durum olmadığı için buranın bel kemiği iki konu etrafında birleşiyor. Birinci kısım pazarlamacının yaptığı işin gerçekten ne olduğunu ve müşteriye gerçekten nasıl bir ürün sattığını biliyor olması gerekir. İkinci kısım müşteri ne denli memnun kaldı ve etrafına bunu nasıl empoze etti. Yani olayın büyük bir kısmı hizmeti pazarlayan kişi veya kişilerden oluşmaktadır. Ancak aynı zamanda verilen hizmete yönelik sadece pazarlamacıyla iş bitmiyor. Eğer simsar bir pazarlamacı değilseniz ve gerçekten kaliteli hizmetler verecekseniz ve bunun için uğraşıyorsanız bundan sonraki kısım sizi ilgilendiriyor. Hizmet öncesi kesinlikle müşteri bu hizmetten ne bekliyor sorusu işletme tarafından sorulmalı ki hizmet öncesi aynı soru müşteriye de sorulması gerekiyor. Vereceğiniz hizmete göre sorular, işlem sırası değişiklik gösterebilir ancak birçok hizmet tipi birbirine benzer ve genellikle aynı yollar izlenmektedir. Satış öncesi nasıl bir hizmet bekliyorsunuz sorusu ile satış sonrası ve hizmet öncesi sorusu kesinlikle birbirinden farklı olmalıdır. Müşteriyi etkileyip satışı gerçekleştirmiş olabilirsiniz ancak gerçekten müşterinin sizden ne beklediğini açıkça öğrenmeniz gerekmektedir. Müşteri tatmini her işletme açısından oldukça önem taşımaktadır. Kulaktan kulağa pazarlama terimini daha önce duymuş, hatta fark etmeden siz bile bu çembere katılmış olabilirsiniz. Bu sebeple aslında sizin müşteriniz ve müşterinize verdiğiniz kaliteli hizmet size gelecek potansiyel yeni müşteri kitlesini oluşturacaktır.

Bu hizmet için ve genel itibariyle hizmet pazarlamasının birinci ilkesi olarak daha çok gerçeğe ulaşmak kriteri bulunmaktadır. Bu temel ilke sayesinde pazarlamayı kolaylaştıracak ve kazançlı kılacaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hizmet pazarlamasının ilk adımı hizmetin kendisidir. Hizmetinizden memnun kalmayan müşteri sayınız fazla ise hatta açıkça hizmetiniz kötü ise bu sizi incitmez. Hizmet sektörünün büyük bir kısmı kötü hizmet anlayışından korkmakta ve bunun için çabalamaktadır. Elbette iyi hizmet için uğraşmak gerekir ancak kötü hizmet dahi olsa sizi düzeltmeye zorlamalı, yarışı erkenden bırakmamalısınız.

Hep bahsettiğimiz gibi görünmeyeni satıyorsunuz ve bunun için o hizmeti alan müşteri sizin için oldukça önem arz ediyor. Bunun içindir ki standartlarınızı siz belirlemeyin. Bırakın hizmeti alan müşterileriniz düşüncelerini size sunarak onların istediği gibi bir hizmet ve hizmet ortamı sağlansın.

Pazarlamada yaratıcılık önemlidir diye vurgulamıştık. Pazarlama, hizmet pazarlamasının beynidir. Bunun içindir ki yaratıcılığın en önemli olduğu nokta hizmet pazarlamasıdır. Özellikle son yıllarda globalleşmeyle birlikte rekabet ortamı gün geçtikçe çekilmez bir hale gelmeye başladı. Hizmet yetmiyor, hizmetin yanında mutlaka genişletilmiş bir hizmet sunmak zorundasınız. Aynı zamanda sürekli açık olmalısınız ki müşterinin isteği her ne olursa olsun direkt müşteriye geri bildirim yapabilmeniz gerekmektedir. Ayrıca rekabet ortamı bir yana dursun y ve z kuşağı oldukça farklılığa ve farklılaşmaya önem veren kuşak olarak geliyor. Sizi diğer firmalardan ayıran özelliğiniz ne olacak? Peki ya özellikle z kuşağını cezbeden durum nedir? Bu soruların cevabı yaratıcılığın altında yatıyor. Farklılaşma yaratıcılık ile gelişim göstermektedir. Çok basit gibi görünen bir hizmet dahi satsanız gelişen dünyada bu hizmeti veren yüz binlerce firmadan farklı olmanız gerekmektedir. Bunun için yeni fikirlere açık olmanız gerekmektedir. Örneğin bir havayolu şirketi sunduğu hizmette çocuklara rozet takarak uçuş anonslarında çocuklardan da bahsetmeye başlamıştır. Bu uygulama sayesinde hem küçük yaştan bağlanan bir müşteri kitlesi oluşturmakta hem de önemlisiniz vurgusunu yaparak ailenin memnuniyet hissiyatını arttırmaya çalışmaktadır. Yapılan bir araştırmada z kuşağının ailenin satın almasını yüksek dozda etkilediği görülmüştür. Pazarlama dünyasında online kalmak ve sürekli takip etmek oldukça önemlidir. Bu x havayolu şirketi diğer şirketler gibi çocuklara balon hediye etmek yerine farklılaşmayı tercih ederek hizmet satışlarında artış yaşamıştır. Bu yüzden her zaman farklı olmak iyi olmaktan daha önemlidir.

Hizmet pazarlamasında araştırma oldukça faydalı bir çalışmadır. Bu araştırmayı anketlerle destekleyebilir, müşteri beklentisini ve memnuniyetini daha kolay ölçebilirsiniz ki bu daha objektif sonuçlar yaratacaktır.

Müşteriye memnun etmeden önce, içindeki insanı anlayarak devam etmek gerekmektedir.Mümkün olan hizmeti yaratın, yalnızca pazarın gereksinim duyduğunu ya da istediğini yaratmakla yetinmeyin. Pazarın seveceği ne varsa, onu yaratın.

Hizmet pazarlaması büyük ölçüde bir popülerlik yarışmasıdır. Bütün yazı boyunca sadece tek bir örnek verdim peki ya neden? Çünkü hizmet pazarlamasının içerisinde en çok ilgi çeken ve ilk defa duyanları şaşırtan bir uygulamadır. Bu uygulama birkaç sene önce yapılmış olup günümüzde diğer firmalar tarafından taklit edilmektedir.Ama ilgi çeken ilk firmaydı ve o bütün firmalardan farklı bir yol izlemişti.

Online kalmak, farklı olmak ve yaratıcılık hizmet pazarlaması çerçevesinde size her zaman yardımcı olacak ve yükseklere taşıyacak unsurlar olarak kalacaktır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here