Perakendecilik Sektöründe Neler Oluyor?

2016 yılı bitti hatta öyle ki 2017 yılının ilk ayını bile geride bıraktık.  2016 yılı bilançoları, yılın kapanış kayıtları da tamamlandı. Kimi ne göre karlı bir yıl kimine göre zarar edilen bir yıl oldu.

Biz de perakende sektöründe geçtiğimiz yıl neler olmuş, perakendecilerin gözünden yaşananları ve 2017 yılından beklentilerini sizler için derledik. Bu içerikte perakende sektöründe yeni trendler ve gelişmelere bolca yer verdik.

Öncelikle ekonomi her sektör gibi perakende sektörünü de derinden etkiledi. Öyle ki büyük şirketlerden bazıları küçülmeye gitti, ülkeden çekildi. Bazı firmalar ise mağazalarını kapatıp online alışverişe yönelmeye başladı. Tüketici güven endeksi %68’e düştü. Aynı zamanda ciro ve karlılık üzerinde ciddi baskı var.

2016 gider bütçeleri içerisinde satılan mal / mamul maliyeti, kira gideri, personel gideri gibi en önemli üç kalem bütçesine önem verilip bu kalemler üzerinde bütçe çalışmalarının yapılması gerektiğine dikkat çekti. Gayri Safi Milli Hâsılat (GSMH)’ nın düşüşü yeni modellerin ortaya çıkmasını ve yürütülmesi üzerinde ciddi zararlar vermektedir.

Bazı perakendeciler ‘‘ belirsizlik içinde iş yapma teorisi ’’  olarak yaptıkları açıklamada ekonomik krizi baz almaktadırlar. Ancak bu belirsizlik içinde kurulacak teorilere yönelik olarak inandıkları en büyük unsur toplum ile iş kurmanın sektörü geleceğe taşıyacağına inanılıyor. Toplum içerisinde bulunan dip dalgaları bilmek gerekir. Toplumun önemli, özel noktaları bilinerek o mayınlara basmadan ilerlemenin sektörü kurtaracağına inanılıyor. Kriz dönemine yönelik alınan en önemli kararlardan biri de ‘‘ kriz dönemi insanlar neye yönelir? ’’ sorusuna verilen akılcı sorular oluyor. Bu soruya gerçekçi yanıtlar vererek bu kararları uygulamaya geçen perakendeciler kazanıyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde susanın değil cıvıldaşanın kazandığını da belirtiyorlar. Şöyle ki reklam ve kampanyalar ağırlık verenler aynı zamanda akılda kalıcı içerik üreten markalar yani reklam algısını ve tutundurmayı tüketiciye alıştırabilmiş markalar kazanıyor.

Geleneksel mağazalar müşteriyle yok olmayacağı algısına inanıldığı için birçok firma ya köklenmeye ya da köklü firmalar ile iş birliği yapmaya çalışıyor. Bunun sebebi olarak da müşteriyle iç içe olmanın temel kazanç olduğu ve bu sayede müşteri deneyimlerine yönelik baştan sona stratejilerin yaratılacağına inanılıyor.

Son 20 yılda 100 yıla göre elbette ki gelişimimiz çok hızlı oldu. Dijital medya hayatımıza çok yön verdi ve hayatımızın bir parçası haline geldi.  Dijitalleşme ile aynı zamanda gelişen ve gelişimi etkileyen birçok unsurda yer almaktadır. Özellikle merak pazarlama için oldukça önemli bir unsurdur. Bununla birlikte artık perakendeciler bile bir hikâye satıyor. Bir hikâye satarken merak oldukça önem taşıyor. Hikâyesi olmayanın pazarda yer alması ise imkânsız hale geldi. Gelişim ile meraklı üretici perakendeci ve özellikle tüketiciler için en önemli mecra dijital medya oluyor.  ‘‘ neden ’’ sorusu perakendeciler için oldukça önem taşıyor. Sektörde neden sorusu ile yola çıkıp kendisine yön veren firma sayısı oldukça fazla yer alıyor.

Yenilenme sürecine giren firmalar için yenilik sonrası pazara tekrar girişi oldukça önem arz ediyor. Şöyle ki tüketici için değiştirilen küçük bir logo, reklam içeriği, tasarımı bile müşteriyi markadan soğutmaya alışılmışın dışında olmasına karşılık müşteri açısından marka değişimine bile yol açabiliyor. Bu sebepledir ki değişime gidilmeden önce müşteri istek veya satın alma davranışlarına yönelik elde bulunan belgelere, araştırmalara veyahut anketlere bakılarak seçim yapılmalıdır. Değişime gösterilen tepki yıldırmazsa ve müşteriye kabul ettirilirse getirisi oldukça yüksek dozlarda olacaktır.

Perakende sektöründen bahsederken değinmemiz gereken bir diğer nokta ve özellikle son yıllarda popülerliği git gide artan konu ise yaratıcılık olarak karşımıza çıkıyor. Yaratıcılık gerçekten önemli mi? Diye soracak olursanız evet yaratıcılık son yıllarda oldukça önem arz etmeye başladı. Şöyle ki dijitalleşme ve küreselleşen dünyada sürekli değişim silsilesi etrafımızda dönüyor. Değişim elbette ki bu süreç içerisinde önemli bununla birlikte özgünlük de önem taşıyor. Ancak değişimin hızlı etkisine maruz kaldığımız dönem içerisinde sıradanlaşma, tekdüzelik ve birbirini tekrar etme elde olan müşteri kitlesini bile markadan uzaklaştıracaktır. Müşteri merak etmek istiyor, yeni deneyimler yaşamak istiyor. Bu sebeple sürekli online kalmak, beklentilerin ötesinde bir algı oluşturma diğer sizi perakendecilerden 1 – 0 öne geçiriyor.

Sürekli online kalmak, rakipler geleceği düşünürken sizin gelecek için planlarınız hazır olsa ve müşteri istek ve arzusuna olan eğiliminiz yüksek ise perakendecilik sektöründe önemli paya sahip olabilirsiniz.

Unutmayalım ki, önemli olan ne çok üretmek ne de az üretmektir. Önemli olan müşterinin ihtiyacını üretebilmek de değildir. Artık gelinen noktada önemli olan ürettiğiniz ürüne karşılık müşteriye ihtiyaç yaratabilmektir. Gelinen son noktada müşteri ihtiyaç körlüğü çekmektedir. Siz bir şeyler üretip onları satışa sunup ihtiyaç yaratmadıkça müşteri ihtiyacının çoğu zaman farkında olmayacaktır.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here