Sen Hangi Renksin? – Kişiliğinizi Tanıyın

Bu yazımda sizlerle yakın zamanda okumuş olduğum Oğuz Saygan’ın ‘’Renklerle İnsanları Tanıma Kılavuzu’’ kitabından edindiğim bilgiler doğrultusunda kişiliğimizin kaç renk olduğunu ve bu renklerin özelliklerini paylaşacağım.

     Kendimize bir başkasının gözünden bakmak oldukça zordur. Bazı davranışlarımız bize normal gelse de karşımızdaki insan tarafından garipsenebilir ve bize olan tutumlarının olumsuz yönde değişmesine sebep olabilir. İlişkilerimizi iyileştirmemiz ve bazı durumlarda davranışlarımıza dikkat etmemiz adına kendimizi tanımamız çok önemlidir. Kişilikleri öğrenmek ve davranışlarımızı ona göre şekillendirmek hem sosyal hayatımızda hem de iş hayatımızda bize birçok kolaylık sağlayacaktır. Çevremizdeki insanların hangi renk kişiliğe sahip olduklarını bilerek ilişkilerimizi iyileştirme yönünde yapacak olduğumuz önerilerimizi onların kişilik yapısına ve temel özelliklerine uygun olarak sunmamız çevremizle iletişimimizi olumlu yönde etkileyecektir.

     Kişilik renklerimizi kısaca tanıtmadan önce belirtmek isterim ki bu renklerin hepsi bizde bulunmaktadır. Fakat tabii ki bir rengimiz diğerlerine göre daha baskın durumdadır. Ayrıca, iki rengin de oldukça baskın olduğu durumlar da mevcuttur. Kişilik renklerimiz toplamda 4 tanedir. Kırmızı, Sarı, Mavi ve Yeşil olarak adlandırılan ve kişilik yapımızın temellerini oluşturan özellikleri içeren bu dört rengimizden Kırmızı, gücü ve kararlılığı simgelerken Sarı rengimiz neşeyi, çılgınlığı, içi içine sığmamayı simgeler. Diğer iki rengimizden Mavi, kuralcılığı ve tertip-düzeni simgeleyen bir renk iken Yeşil rengimiz ise uyum ve sevecenliği simgeler. Gelin hep beraber her bir rengimizi mercek altına alarak yakından inceleyelim.

        Sarı Kişilik:

     Sarı kişiliğe sahip olan insanlar girişken yapılarıyla ve grup içinde yaptıkları esprilerle insanları güldüren, neşesiyle ortama renk katan kişilikleriyle dikkat çekerler. Hayal kurmayı çok seven bu insanlar her ne kadar mükemmel bir projeyi kafalarında canlandırabilseler de faaliyete geçmede sıkıntı çekerler. Çünkü çalışma alanları dağınıktır ve ayrıntılar üzerinde düşünmeyi çok sevmezler. Unutkanlıkları ise önlerindeki en büyük engeldir. Bir karar alıp bunu faaliyete geçiremedikleri için kendilerine yardımcı olacak birine ihtiyaç duyalar. Mavi kişiliğin disipliniyle Sarı kişiliğin hayal gücünün birleşiminden doğan bir takım arkadaşlığı birçok zorluğun üstesinden rahatlıkla gelebilir. Konuşmayı çok seven Sarı kişilikli insanlar karşılarındaki insanların çok uzun konuşmalarına tahammül edemezlerken aynı zamanda hüzünlü ortamlarda bulunmaktan kaçınırlar, sıkıcı ortamların ise havasını değiştirmekte ustadırlar. İkna kabiliyetleri çok gelişmiş olan Sarı kişilikliler hazır cevap oluşlarıyla kabul edilmiş bir fikri kolayca çürütebilirler. Çocuk ruhlarıyla var olan sorunlara ilginç çözümler üretme yeteneğine sahip olan Sarı kişiliğin en tipik örneklerinden biri Cem Yılmaz’dır.

        Mavi Kişilik:

     Mantık ağırlıklı kararlar vermeyi tercih eden Mavi kişiliğe sahip olan insanlar daima planlı ve programlıdırlar. Mükemmeliyetçilikte çığır açmış olan Mavi kişiliklerimiz dikkatleriyle sayısız felaketin önüne geçerler. Onlar için her şey eksiksiz ve kusursuz olmalıdır. Bu yüzden meydana gelebilecek her türlü olumsuzluğa karşı tedbirlidirler. Olumsuzluklara karşı hassas olan mavi kişilikteki insanların yaşanan küçücük bir terslikte bile moralleri bozulur ve yaşanabilecek binlerce felaketi düşünerek kaygılanmaya başlarlar. Bu yönlerinden dolayı daima kuralcıdırlar ve kuraldışına çıkılması durumunda kötü şeyler olacağına inanırlar. Aynı zamanda yaptıkları her işin detayına inerler ve işin kusursuz olmasını sağlamaya çalışırlar. Kendilerince böyle davranmalarının felaketleri önlediğini düşünürler. Meraklı ve araştırmacı kişilikleriyle dikkat çeken Maviler riskleri önceden görebilme yeteneği ile göz doldursalar da ciddi ve ağırbaşlı olduklarından dolayı başkalarını eğlendiren bir ortam onlara çok sıkıcı ve bunaltıcı gelebilir. Şiirlerinde mükemmeliyetçi yönünü açık bir şekilde gördüğümüz Yahya Kemal Beyatlı bu kişiliğe örnek olarak verilebilir.

        Kırmızı Kişilik:

     Sonuç odaklı ve iş bitirici olarak tanımlayabileceğimiz Kırmızı kişilikli insanlardan sürekli ‘’Az laf çok iş’’ ve ‘’Sadede gel’’ sözlerini duyarız. Eleştirilmekten pek hoşlanmayan ve kendilerini sürekli haklı gören Kırmızı kişilikli insanlar küçük yaştan itibaren bağımsız hareket etmeye alışıktırlar, asla yönlendirilmek istemezler. Her ne kadar sonuç odaklı olsalar da önlerindeki işe gereğinden fazla odaklandıkları için doğabilecek sonuçlar hakkında yeterli değerlendirmeyi yapamayabilirler. Yardım almayı da sevmeyen Kırmızı kişilikler kendi hedeflerini kendileri gerçekleştirmek isterler. Hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlerken bir anda karar değiştirirler ve ani kararlarıyla insanları şaşırtabilirler. Kendilerine fazla özgüvenli oluşlarından dolayı sitem edilse de onlar işler ne kadar zor olursa olsun altından kalkamayacakları bir iş olduğuna inanmazlar. Tahmin edilebileceği üzere yönetme içgüdüleri fazla olan Kırmızılar iyi organize edebilme özellikleri ile komut vermeyi çok severler ve aksi bir tarzı benimsemek istemezler. Kırmızı kişiliğe yine ünlü şairlerimizden Necip Fazıl Kısakürek örnek olarak verilebilir.

        Yeşil Kişilik:

     Rahat ve soğukkanlı tavırlarıyla öne çıkan Yeşil kişilikli insanların karşı taraftan beklediği en önemli davranış kendilerine saygı duyulmasıdır. Barışçıl ve sevecen olan Yeşiller Mavilere göre daha duygulu bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden çatışmalardan hoşlanmazlar ve kargaşayı sevmezler. ‘’Cihanda Barış!’’ sloganıyla hayatlarını sürdüren Yeşiller bu özellikleri ile grup içinde doğal arabulucu görevi üstlenirler. Anlaşmazlıkları çözme ve takım içi huzuru sağlama görevi doğal olarak onlara düşer. Önceliği daima karşısındakilere veren Yeşiller, arka planda kalmaya özen gösterdikleri için dikkat çekici hatalar yapmazlar. Tabiri caizse peygamber sabrına sahip olan Yeşiller, içlerinde fırtınalar kopsa da dışarıdan gayet sakin görünürler ve gerçek duygularını saklama konusunda ustadırlar. Çatışma yaşanmasındansa acı çekmeyi tercih eden Yeşiller, başkalarını kıramayan yapıları yüzünden ‘’hayır’’ diyemezler. Bu yapıları yüzünden çoğu zaman kendilerine olması gerekenden daha fazla sorumluluk yüklerler.

     İncelemiş olduğumuz 4 farklı kişiliğimizin de başkaları tarafından hoş karşılanan ve hoş karşılanmayan yönleri mevcut. Bu yüzden çevremizdeki insanları iyi analiz ederek onların hayatlarını onları kırmadan güzelleştirmeliyiz. Tabii ki hepsinden önce kendimizi tanımalıyız. Kendinizi tanımaya çok basit bir soruyla başlayabilirsiniz: ‘’Siz hangi renksiniz?’’

PAYLAŞ
Damlanur Soy
İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme 1.sınıf öğrencisiyim. Küçüklüğümden beri Edebiyat ile ilgileniyorum. En büyük hayalim bir gün yazdığım yazıların okuyucu ile buluşmasıydı. Bu hayalimi Amfiweb aracılığı ile gerçekleştiriyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here