Şirketlerin Kullandığı 5 Arge Stratejisi

Artık Bilgi Çağında yaşıyoruz ve buda demektir ki ihtiyacımız olan bilgi bir tık uzağımızda.Ansiklopediler,kitaplar çoktan tarih oldu.Böyle bir çağda yaşamak bilgiye ulaşırken zaman kazanmak açısından faydalı olabilir fakat fark yaratmak artık çok daha zor.Artık devir yenilik ve inovasyon devri.Bu da işletmeler için beraberinde AR GE kavramını ve nitekim departmanlarını getirmektedir.

ARGE NEDİR?

Argenin açılımı Araştırma ve Geliştirmedir.Adından da anlayacağımız üzere AR GE nin amacı ise insanın toplumun bilgi dağarcığını arttırmak ve bu bilgileri kullanarak yeni bir sistem,tasarım uygulama yapmak için yapılan yaratıcı çalışmalardır.Temelde ise Temel Araştırma,Uygulamalı Araştırma ve Deneysel Geliştirme olarak  3 kısımdan oluşur.

Şirketlerin nasıl ki pazarlama stratejileri,yönetim stratejileri varsa aynı şekilde Ar Ge stratejilerinde vardır.Şimdi bu stratejilerden bazılarına yakından bakmaya ne dersiniz?

man2

ARGE STRATEJİLERİ

1.Saldırgan Strateji

Bu stratejide amaç yeniliklerde öncü olmak,piyasada teknoloji liderliğini elinde tutmaktır.Bu tarz yaklaşımı kullanan firmaların Ar Ge ye yaptığı yatırımlar dudak uçurtacak cinsten.

2.Savunmacı Strateji

Bu stratejide işletmeler yeniliklerin öncüsü olmayı amaçlamazlar. Kendilerinden önce piyasaya sürülmüş yeni fikirleri ve ürünlerde mevcut olan teknolojiyi kullanıp onu daha ileri götürmeyi amaçlarlar.

3.Taklitçi Strateji

Bunlar için ise teknolojik gelişmeleri geriden hatta uzaktan izlemek yeterlidir.Taklitçi işletmeler Ar Ge bütçesi düşük olabilir fakat üretim mühendisliği ve tasarım açısından güçlü olmalılardır.

4.Bağımlı Strateji

Bu stratejiyi izleyen işletmeler ise kendileri yenilik yapmaz,teknolojik bir gelişimin öncüsü olan şirketlerin uydusu konumunda bulunurlar.Fakat müşterilerden gelen talep doğrultusunda pazara sundukları üründe değişimler yapabilirler.

5.Geleneksel Strateji

Bu strateji Bağımlı strateji ile temelde aynı özelliklere sahiptir tek farkı ise müşteri taleplerine bağlı olarak ürünün temel özelliklerinde değişiklik yapmazlar.

Şimdi ise birkaç örnek ile bu stratejileri yakından inceleyelim;

*TEFAL VS KING

Burada Tefal saldırgan stratejiye sahip olup sürekli yenilik peşindedir yanmaz tava,seramik yüzey vs. Fakat King’e baktığımızda taklitçi strateji ile yoluna devam ettiğini görebiliriz

GOOGLE GLASS VS RECON JET (INTEL)*

Bildiğimiz gibi Google Glass giyilebilir teknoloji açısından büyük bir devrimdi.Bu açıda Google saldırgan bir strateji izledi.Fakat Recon bu teknolojiyi geliştirerek ve özelleştirerek sporculara ve günlük hayata uygulanabilir Recon Jet’i piyasaya sürdü.Bu savunmayı stratejiye örnek verilebilir.
*Recon firması 2008 yılında Intel tarafından satın alınmış

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here