Son 4 Yılın ‘En İyi Film Oscarı’nı Kazanan Filmler

Akademi Ödülleri (Oscar) sinema dünyasının en prestijli ve en fazla ilgi çeken ödülleridir. Son yıllarda ödüller verilirken ne kadar adaletli davranıldığı sık sık tartışılsa da sinemaya ilgi duyan herkesin merakla takip ettiği bir organizasyondur. Bu yazımda son 4 yılın en iyi film oscarını kazanan filmlerini elimden geldiğince spoiler vermeden anlatıcam. Ve hepsinden sonra o yılki kendi favori filmimi de belirteceğim tabii ki 🙂

2020 En İyi Film Oscarı Kazanan Filmi= Parasite (original title: Gisaengchung) (Parazit) (IMDb:8,6)

Kuşkusuz geçen sene en fazla konuşulan filmlerden biri olan Parazit; dokunaklı konusuyla etkileyici performanslarıyla ilgi çekici kurgusuyla ve heyecanlı ritmiyle Oscar’ı en çok hak eden filmlerden biriydi.

Fakir ve sefil bir yaşam süren Kim ailesinin, zengin ve lüks bir yaşam süren Park ailesinin içine adım adım girmesini konu alıyor. Bir arkadaşlarının tavsiyesi ile Kim’lerin oğlu, Park’ların kızının özel öğretmeni olmasıyla hikâyemiz başlar. Bundan sonra Kim’lerin yapması gereken sahte kimliklerle Park ailesinin evinde farklı işlerde çalışmaya başlamaktır. İki aile birbirine yakınlaştıkça alt sınıf üst sınıf farklılıkları iyice ortaya çıkmaya başlar. Film devam ettikçe olaylar bambaşka yerlere doğru ilerler. Bir an bile dikkatinizi ayırmadan filmi izleyeceksiniz.

Sınıf farklılıklarına birçok filminde parmak basan ‘Bong Joon-ho’ bu filmle en iyi yönetmen oscarını da kazandı. En iyi film, en iyi özgün senaryo, en iyi yönetmen ve yabancı dalda en iyi film olmak üzere toplam 4 oscar kazanarak büyük başarı elde etti.

*Parazit filmini çok beğensem de 2020 ödüllerinde benim favorim sürükleyiciliğiyle zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığım, tek solukta izlediğim ‘1917’ filmi oldu.

2019 En İyi Film Oscarı Kazanan Filmi= Green Book (Yeşil Rehber) (IMDb:8,2)

Dev önyargılarla başlayıp kişiliklerinde ve düşüncelerinde büyük değişimlerin yaşandığı süper bir yol filmi.

Yaşam biçimi, sevdiği müzik türleri, yediği yemekler ve giyim tarzından dolayı siyahîler tarafından;  (maalesef) renginden dolayı da beyazlar tarafından dışlanan Afro-Amerikalı ünlü piyanist Dr. Don Shirley’nin (Mahershala Ali) bir müzik turnesi için Amerika’da ırkçılığın had safhada hissedildiği güney bölgelerine gitmesi gerekiyordur. Yanına kişisel işlerini halletmesi ve şoförlüğünü yapması için birine ihtiyaç duyar. Hem çeşitli mekânlarda korumalık yaptığı için (görebileceği şiddet için önemli bir kıstas) hem de samimi tavırlarıyla sempatisini toplayan Tony Lip (Viggo Mortensen) bu iş için biçilmiş kaftandır. Tony Lip, Dr. Don Shirley’nin tam zıt karakterine sahiptir: sağlıksız beslenme, rahat tavırlar, küfür dolu cümleler… Kimi zaman hüzünlü kimi zaman neşeli bir yolculuk hikâyesini izlerken hiç sıkılmayacaksınız.

Özellikle son yıllarda hassas konularda (eşcinsellik, siyahî, kadın hakları) sırf ödül alabilmek için duygu sömürüsü yapan filmlerin aralarından aşırı samimi havasıyla kolaylıkla sıyrılıyor. Viggo Mortensen’i sadece Aragorn olarak tanıyanlar için de süper bir oyunculuk performansı izleme fırsatı. En iyi film, en iyi özgün senaryo ve en iyi yardımcı erkek oyuncu olmak üzere 3 oscar ödülü kazanmıştır.

*Çoğu zaman benim favorim ödülü kazanmaz ama 2019’da benim de gönlüm Yeşil Rehber’den yanaydı.

2018 En İyi Film Oscarı Kazanan Filmi= The Shape of Water (Suyun Sesi) (IMDb:7,3)

İletişim konulu filmleri çok sevdiğim için bu filmi de büyük bir dikkatle izledim ve fazlasıyla keyif aldım.

Soğuk savaş dönemi Amerikası’nda gizli bir tesiste çalışan dilsiz temizlik görevlisi Elisa Esposito’nun hikâyesini izliyoruz. Bir gün Elisa’nın sade ve monoton hayatı gizli bir odada yapılanları keşfetmesiyle tamamen değişecektir. Odada dev bir tüpün içinde insana benzeyen garip bir yaratığa yapılan acımasız deneyleri görünce bu konuda bir şeyler yapması gerektiğini düşünür. Buradan sonra dilsiz bir insan ile bambaşka bir şekilde konuşan dünya dışı bir yaratık arasında benzersiz bir iletişim kurma çabasını izliyoruz. Hatta iletişim seviyeleri arttıkça aralarındaki ilişki bambaşka bir yere taşınacak.

Yönetmen Guillermo del Toro kendi tarzını filme çok güzel uyarlamış. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi yapım tasarımı ve en iyi film müziği olmak üzere 4 oscar kazanmıştır.

*İletişim konulu filmleri çok sevsem de 2018’de ödülü kazanmasını istediğim film: beni başından sonuna kadar filmin içine çekip sanki oradaymış hissini veren ‘Dunkirk’.

2017 En İyi Film Oscarı Kazanan Filmi= Moonlight (Ay Işığı) (IMDb:7,4)

Hayatın bütün zorluklarıyla daha da dramatikleşen bir kendini bulma öyküsü.

Yaşadığı ortam ve etrafındaki acımasız toplumsal normlardan dolayı farklı kişiliğini hayatında uygulamakta çok zorlanan bir bireyin hayatının 3 evresini izliyoruz. Çocukluğunda sürekli itilip kakılan, lakaplar takılan kahramanımız yaşamını bu insanlara ve normlara göre yaşamaya çalışır. İstemediği birçok şeyi yapmaya zorlandıkça hayatının bambaşka bir yöne çekildiğini izliyoruz. Hayatında çok önemli bir yeri olan ve her kararını destekleyen Juan’la dostluğu da izlemeye değer. Filmin finali de gerçekten çok dokunaklı, etkileyici ve bir o kadar da sade.

En iyi film oscarının yanlışlıkla La La Land’e verilip sonra Moonlight’a verilmesi de gerçekten çok trajikomik bir olay olmuştu. Moonlight 3 tane Oscar ödülü kucaklamıştır: en iyi film, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi uyarlama senaryo

*Moonlight beni çok etkilese de benim 2017 yılındaki favori filmim Arrival. Bütün klişe uzaylı istilası filmlerinin aksine Arrival ilgi çekici konusu ve felsefesiyle çok özel bir film. Yukarıda iletişim konusunu gerçekten çok sevdiğimi belirtmiştim ve Arrival çok iyi bir iletişim filmi, kesinlikle herkese tavsiye ederim.

PAYLAŞ
Ahmet Yuşa KAPLAN
İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisiyim. Herhangi bir sanatsal yeteneğim olmasa da sanata çok ilgiliyim. Yoğun okul hayatımda sınav haftalarından sıyrılabildiğim vakitlerde bol bol sinemaya, tiyatroya ve bulabildiğim bütün sanatsal faaliyetlere katılıyorum. Fakültemizin Sinema Kulübünde de aktif olarak görev alıp etkinlikler düzenliyoruz. Amfiweb aracılığıyla da bütün bunlar hakkında yazılar yazıp başka alanlar hakkında da yazılara ulaşabiliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here