Spotify Nedir? Spotify Kuruluş Hikayesi


En çok dinlenen müzik uygulamalarından biri olan Spotify ve onun kurucularından biri aynı zamanda da CEO’su olan Daniel Ek hakkında araştırdıklarımı ve bildiklerimi sizlerle paylaşacağım.

Daniel Ek

Daniel, çocukluğundan beri teknolojiye hep merak duyan birisiydi. Hatta henüz 13 yaşındayken bir web sitesi kurup satmışlığı da vardır. Daha çok web sitesi tasarımı üzerine ilerleyen Daniel’ın ilerleyen zamanlarda Google’a iş başvurusunda bulunup red cevabı almışlığı vardır. Buna rağmen hiçbir zaman yılmamıştır. Bunun sonucu olarak yaptığı teknolojik işlerle genç yaşta milyoner olan isimlerden biri olmayı başarmıştır.

Daniel’ın yaptığı en büyük işlerden biri ortağı Martin Lorentzon ile birlikte Spotify’ı kurmak olmuştur. İlk kurulduğu zaman tamamen ücretsiz bir uygulama olduğu için zarar ettiklerini açıklayan Daniel, daha sonra uygulamayı ücretli hale getirdiğinde artık milyarder bir insandı. Şimdilerde 108 milyonu ücretli olmak üzere 232 milyon kişi Spotify’ı kullanıyor. Bu gidişle kullanıcı sayısını daha da arttıracağa benziyor.

Peki Spotify Nedir?

Ücretsiz bir şekilde indirip yine ücretsiz bir şekilde istediğiniz müziği dinleyebileceğiniz, sevdiğiniz müziklerden oluşan çalma listeleri oluşturabileceğiniz bir uygulama. Tabi ki özellikleri bunlarla bitmiyor. Ama önce kullanıcıların pek de haz etmediği kötü ve can sıkıcı diyebileceğimiz yanlarından bahsedeceğim. Müzik dinlerken 1 saat gibi bir süre sonra reklamlara maruz kalabiliyorsunuz ve saatte 6 şarkı geçme hakkınız var. Biliyorum dalmış bir şekilde müzik dinlerken birden çıkan reklamlar çok fazla can sıkıcı olabiliyor. Üstelik karışık çalma özelliği olduğu için 6’dan fazla hoşlanmadığımız şarkıyla karşılaşabiliriz. Bu da bazen istemediğimiz şarkıları dinlememize yol açabilir. Ama tüm bunlara çözüm olarak premium üyelik satın alabilirsiniz. Üstelik premium üyelik öğrencilere özel indirimler sunuyor.

Peki Spotify premium üyelik satın almak ne gibi özellikler getiriyor?

İstediğiniz şarkıyı çalabilir, sınırsız şarkı atlayabilir, reklamsız ve çevrimdışı (internetsiz) dinleyebilirsiniz. Bu gibi özellikleriyle premium kendini cazip hale getiriyor bence. Spotify’ın bir diğer özelliği dinlediğiniz şarkıyı ya da müzik listenizi başka bir uygulamadaki (Whatsapp, İnstagram, Snapchat..vb) biriyle paylaşabiliyorsunuz. Gelelim diğer özelliğe; uygulamayı kullanan arkadaşınızla karşılıklı takipleşerek arkadaşınızın anlık dinlediği şarkıyı ya da son dinlediği şarkıyı görebilirsiniz. Oldu ki dinlediğiniz şarkıyı başkasının görmesini istemediniz, işte o zaman profil butonunuzun “gizli oturum” sekmesine basarak dinlediğiniz şarkıyı çevrenizden saklayabilirsiniz.

Benim çok sevdiğim diğer özelliğinde ise takip listenizdeki arkadaşınızla ortak çalma listesi oluşturabilirsiniz. Siz de dinlediğiniz şarkının sözlerini internetten bulup bakmaya üşenenlerdenseniz, müzik çubuğunun sağ tarafındaki “Şarkı Sözleri” kısmına basarak şarkının sözlerini senkronize olmuş bir şekilde görmek işinizi kolaylaştıracaktır. Üstelik yazı boyutlarını da istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Sonuç olarak bir çok müzik dinleme uygulaması varken Spotify’ın onların önüne geçip milyonlara ulaşabilmesi hafife alınır bir başarı değildir.

Kaynakça : milliyet.com.tr

webrazzi.com

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here