TED Talks Nedir? En İyi 3 TEDx Videosu

TED TALKS NEDİR?

TED ilk olarak 1984 yılında adını aldığı “Technology, Entertainment and Design” yani “Teknoloji, eğlence ve dizayn” içeriklerini kapsayan konferanslar dizisi olarak hayatımıza girdi. 1984 yılında bir seferlik düzenlenmek amacıyla yapılan bu konferanslar 1990 yılına kadar yapılmamıştır ve 1990 yılından sonra her yıl düzenli olarak yapılmaya başlanmıştır.

İlk olarak sadece teknoloji, eğlence ve dizayn kelimelerini kapsayan etkinlik günümüzde aklınıza gelebilecek her konuda yapılan konferanslar haline dönüşmüştür ve tüm dünyada en azından bir ideali olan, paylaşmaya değer fikirleri olan herkesin konuşma yapabileceği alandır. Ted Talks (Ted Konuşmaları)’un mottosu bir önceki cümlede dediğim gibi “paylaşmaya değer fikirler” olarak belirlenmiştir.

Günümüzde bir çok filozof, bilim insanı, mühendis, futbolcu, yazar, siyaset adamı, emekli asker ve benzeri kişilerin konuşma yaptığı bu sahne 18 dakikalık süre ile sınırlıdır. Konuşmacılar vermek istedikleri mesajı, paylaşmaya değer olan fikirlerini bu 18 dakika içinde vermek zorundadır. Ki nitekim bence 18 dakika yeterlidir, çünkü günümüz insanı her şeyden çabuk sıkılan, net şeyler duymak isteyen insanlardır. Bu yüzden 18 dakikayı ben yeterli buluyorum. Gelelim Ted’in sahibi kimdir, bu kuruluş neden var olmuştur ve kar amacı güdüyor mudur ?

TED’in SAHİBİ KİMDİR VE İŞLEYİŞ NASILDIR?

TED TALKS www.ted.com sitesi üzerinden yayın yapan bir kurumdur ve kurucusu Chris Anderson’dur. Ted Talks’un sahibi ise amazon.com’un da sahibi olan Jeff Bezos’tur. Buna rağmen hiçbir kar amacı gütmeyen kuruluş Sampling Vakfı bünyesindedir ve tek gayesi ‘’ özel, farklı, değerli, nadir ‘’ fikirlerin yayılmasıdır. Tabiki de en geniş kitlelere. Ülkemizde çok fazla rağbet görmüyor hala ve İngilizce bilmeyenler için sıkıntı teşkil edebiliyor bazı konuşmalar çünkü hepsinin Türkçe alt yazısı mevcut değil. Hep söylenen bir söz ve verilen bir örnek vardır. ‘’ Türkiye’de futbola verilen önem bilime verilseydi şu an daha farklı konumda olabilirdik. ‘’ diye. Elbetteki haklılık payı çok yüksek, ülkemizde maalesef futbol yüzünden adam bile öldürülebiliyor fakat bilime gereken değer verilmiyor.. Her neyse daha iç açıcı şeyler konuşalım. 🙂 Umarım çocuklarımıza, torunlarımıza daha güzel bir Türkiye bırakırız..

Ted  aynı zamanda tanınmamış ve henüz tam ünlü olmayan sanatçı ve bilim insanlarını bünyesine katarak TED topluluğuyla tanıştırıyor. Ted zaten bunlardan çok daha fazlası. Çünkü içinde sonsuz bilgi barındırıyor, dünyayı değitirebilecek daha güzelleştirebilecek ve kişiye değer katabilecek bilgiler. Bu yüzden dünyada değer verilmesi gereken çok büyük organizasyonlardan biri.

TED’in 3 TEMEL FONKSİYONU

 1. İngilizcesini geliştirmek isteyen her yaşta insan için , mükemmel bir kaynak. Toefl, Ielts gibi sınavlara girenler ve bilgi sahibi olan kişiler TED konuşmalarına daha aşinadır.
 2. Tabiki de ilgi alanınız neyse o konuda konuşmalar dinliyor, hem haz alıyorsunuz hem de yeni bilgiler öğrenip ufkunuzu genişletiyorsunuz.
 3. Boş vaktiniz çok ise, ya da vakit geçirmek istiyorsanız hem vaktiniz boşa gitmemiş oluyor hem de vakit kaybı olmayan, vakit kaybı olarak görülemeyen yeni şeyler öğrenip kendinize vizyon katıyorsunuz.

TEDx NEDİR ?

TED “Paylaşmaya Değer Fikirler” anlayışıyla, kişiler ve organizasyonların TED benzeri kendi yerel etkinliklerini yapabilmeleri için TEDx’i yaratmıştır. TEDx ismindeki “x” bağımsız organize edilen TED etkinlikleri anlamına gelmektedir. ( x=independently organized ted event ) Türkiye’nin de belirli bölgelerinde her yıl düzenlenmekte olan bu etkinlikte bir çok sanatçımız, yazarımız vs. konuşmalar yapmışlardır. Milli bilardocumuz Semih Saygıner, sanatçı Nil Karaibrahimgi, Emin Çapa, Elif Şafak gibi bir çok ünlümüz, iş adamlarımız, milli sporcularımız bu etkinlikte yer almıştır. Umarım Türkiye’de çok daha geniş kitlelere yayılır.

Şimdi sizinle özgür kızımız Nil Karaibrahimgil’in gurur duyduğum  #kızgibi etiketiyle yaptığı kısa ve net konuşmasını paylaşmak istiyorum. Kesinlikle izlemelisiniz..

Kendisini çok öncelerden bildiğim bir sporcuydu ama ilk olarak İnovation Week ’16 da dinleme şansı buldum, gerçekten sohbeti harika. Kimden bahsediyorum ; milli bilardocumuz Semih Saygıner tabi 🙂 Şimdi onun eğlenceli hayat hikayesini izleyelim. 🙂

Evet ülkemizde bunları görmek çok güzel. Şimdi dünyada yapılan en iyi 3 TED konuşmasını izleyelim.

 1. Ken Robinson : Okullar yaratıcılığı öldürüyor

Ted konuşmaları arasında en çok izlenen videodur. Eğitim sistemine 18 dakikada darbe gibi inen bir konuşma yapmıştır, kesinlikle izlenip bu eleştirel bakış açısı tanınmalıdı

2. Amy Cuddy : Vücut Dilin Benliğini Şekillendiriyor

Vücut dili başkalarının bizi nasıl gördüğünü etkilemekte, fakat kendimizi nasıl gördüğümüzü de değiştirebilir. Sosyal psikolog Amy Cuddy, Güç Duruşu’nun , insanın kendinden emin olmadığı durumlarda bile kendinden emin şekilde duruş sağlamasının, o kişinin beynindeki testesteron ve kortizol düzeylerini etkileyebileceğini ve belki de o kişinin başarı şansını etkileyebileceğini gösteriyor.

 1. Simon Sinek : Mükemmel Liderler

Konuşmanın konusu büyük liderlerin bir hakekete nasıl yön verdiği ve ilham kaynaklarını kullanışları. Konuşma çok sade bir dil kullanılarak yapılmıştır. Şirket hiyerarşisini anlamak isteyenler için tavsiyemdir.

Diğer videolara  www.ted.com dan ulaşabilirsiniz Sağlıcakla kalın. 🙂

PAYLAŞ
Avatar
1995 İstanbul doğumlu olan Özlem Yılmaz Adanalı ve memleketinin bütün çılgın özelliklerini taşıdığını düşünüyor. :) Ailesinin tek çocuğu ve tam 7 sene sabırla beklenen bir çocuk.. Liseyi mahalle arasında "Buradan kimse üniversite kazanamaz" denilen bir okulda okudu ve dereceyle bitirdi. Daha sonra onları yanıltarak İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce bölümünü kazandı. 1 sene İngilizce hazırlık okudu ve şu an 3. Sınıf öğrencisi. En sevdiği şey spor yapmak, fazla kilolarından kendi yaptığı diyet ve sporla kurtulmayı başaran biri. (Siz yine de diyetisyene başvurun:) ) Mezun olunca alanında başarılı bir bankacı olmak istiyor.

11 YORUMLAR

 1. Semih Saygıner komedyen de olabilirmiş. :))
  Konuşması çok değerli hayat dersleri de içeriyor.
  O fedürisyonda da bir tane İngilizce bilen insan yok muymuş yahu? Bu tarz insanlar torpille iş buluyor da biz bulamıyoruz hak ettiğimiz halde.

  Matematiğin yanında diller bizim ülkede yok nedense. Matematik de en üst sırada ama yeterli eğitim yok, herkesin anlayabileceği şekilde öğretilmiyor. İngilizce bilmek de en az matematik bilmek kadar önemli görülüyor bazı çevrelerde, ancak derste pratik yaparak öğretebilecek bir öğretmen yok. Bazı çevrelerde ise İngilizce bilmeye hiç değer verilmiyor. Matematik bilen bir insan kadar zeki olduğu düşünülmüyor. Tabi bu tarz yargılar gerçeği yansıtmıyor. Herkesin ihtiyacı olan eğitimi alabilmesi için öğrenciler IQ seviyelerine göre sınıflara ayrılmalılar, rastgele değil. Bir insanın zeka seviyesinin ortalamanın altında olması o insanı daha az önemli yapmıyor. Doğru eğitim-öğretim teknikleriyle desteklenmesi gereken bir insan olduğu anlamına geliyor sadece.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here