Teknolojinin Pazarlama Üzerindeki Etkisi

İçerik bir markayı yaratabilir veya bozabilir. İyi performans gösteren harika bir içerik parçasıyla iz bırakmadan kaybolan bir varlık arasındaki fark, içeriğin arkasındaki teknoloji destekli analizlerdir.

Teknoloji, kampanyaları insanlar için daha kişiselleştirilmiş ve daha kapsamlı hale getirerek ve pazarlamacılar için daha entegre ve hedeflenmiş ekosistemler oluşturarak pazarlamayı dönüştürdü ve dönüşen sadece markalar ve insanlar arasındaki ara yüz değil. Pazarlamadaki yeni teknoloji, şirketlerin üzerine inşa edildikleri altyapı ve sistemlere nüfuz ederek satın almaya değer kattı ve sonuca katkıda bulundu.

Doğru Şeyleri Ölçmek İçin Bir Rehber:

İyi bir içerik stratejisi, kuruluşların, insanların içeriklerini nasıl tükettiklerini, nelerin işe yaradığını ve faaliyetlerini bir sonraki adımda nereye götürmeleri gerektiğini anlamalarına yardımcı olan kapsamlı analitik ile birlikte hareket etmelidir.

Çoğumuz ölçümlerin önemini zaten biliyoruz ve ne zaman bir içerik yayınlasak, içgüdümüz, ne kadar iyi performans gösterdiğiyle ilgili verileri aramaktır. Kaç kişi gördü? Beğendi? Paylaştı? Bu sözde gösteriş metrikleri, görüntülemeleri / dinlemeleri, oturumları ve oturum süresini (ziyaretçilerin sitenizde geçirdikleri ortalama süre), sosyal paylaşımları, beğenileri ve açık oranları içerir.

Teknoloji Çözümü

Çoğu markanın kullandığı metriklerdeki önemli kusur, yalnızca içeriği yayınladıktan sonra kullanılabilir olmalarıdır. Bunları içerik pazarlama programlarınızda değişiklik yapmak için kullanmaya devam edebiliyor olabilirisiniz. En iyi sonuçları elde etmek için, herhangi bir şey yayınlamadan önce içerik ve içerik oluşturma süreçlerinizi optimize etmeye yardımcı olabilecek metriklere de ihtiyacınız var.

Tüketicilerin olduğu yerde olmak:

Bunun neden olduğunu daha iyi anlamak için yalnızca insanların bilgilerini nereden aldıklarına, istedikleri eğlence biçimlerine ve alışveriş tercihlerine bakmamız gerekiyor.

Bağlantı: Çevrimiçi olarak yaklaşık 4 milyar internet kullanıcısı var, bu da küresel nüfusun %50,8’inin bağlı olduğu anlamına geliyor. Önümüzdeki üç yıl içinde Çin ve Hindistan, bugün ABD’de mevcut olandan daha fazla internet kullanıcısı ekleyecektir.

Mobil: 5 milyardan fazla kişinin mobil cihazı var ve bu bağlantıların yarısından fazlası akıllı telefon. Bu yıl mobil reklamlara 93 milyar dolar harcanacağı tahmin ediliyor, bu da TV’ye harcanandan 20 milyar dolardan fazla.

Eğlence: Çevrimiçi etkinliklerin üçte biri, her gün yarım milyar insan Facebook’ta video izleyerek çevrimiçi video izlemeye harcanıyor.

Pazarlamacıların markalardan ihtiyacı olan:

Blockchain ve chatbot gibi yeni teknolojilerin benimsenme ve kullanımda neden büyüdüğünü görmek için pazarlamacıların markalardan ne istediklerine de bakabiliriz. Bu şekilde, teknoloji daha az bir iletim cihazı ve daha iyi iletişim için bir araçtır.

Ölçekte Kişiselleştirme: Monetate ve WBR Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gelişmiş kişiselleştirme stratejilerine sahip işletmelerin%93’ü 2018’de gelirde artış olduğunu bildirdi.

Deneyimsel Pazarlama: Dijital pazarlamaya kıyasla, tüketiciler ve markalar arasında duygusal bağlar oluşturan deneyimsel girişimler, ölçülebilir bir sadakat oluşturarak, yatırımın on katının geri dönüşüne sahip olabilir.

Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık: 2017’de markaların programlar için harcadığı 63,4 milyar ABD dolarının %27’si çalışma medyasına ulaştı. Bu doların %12 kadarı reklam sahtekarlığı nedeniyle kaybedildi ve şaşırtıcı bir şekilde %55’i programlı bir satın almanın her aşamasında uygulanan sözde “teknoloji vergisi’’ nin kurbanı oldu.

Pazarlama ve Teknoloji Arasında Ortaklık

Yeni teknolojinin bir markaya veya ürüne en iyi nasıl uygulanacağını gerçekten anlamak için, pazarlamacıların şirketlerinin teknoloji, bilgi ve hukuk departmanlarının yardımına ihtiyacı olacak.

Pazarlamacılar için zorluk, topladıkları verilerle ne yapacakları değil, bunları nasıl kullandıkları olacaktır. En gelişmiş teknolojiye sahip olabilirsiniz, ancak veri iç görülerini birleştiren pazarlama zekâsı olmadan, teknoloji beklediğiniz yatırım getirisini sağlamayacaktır.

Geliri Artırmak İçin Daha Fazla Bütçe

Yeni teknolojiye yatırım maliyeti pazarlamacılar için ortak bir endişe kaynağıdır. Ancak tüm teknolojilerde olduğu gibi, hizmet ve platform sağlayıcıları arasındaki ölçek ve rekabet ekonomileri arttıkça toplam maliyetin düşmesi beklenmektedir.

Pazarlama teknolojisi harcamalarının, pazarlama bütçeleri büyüdükçe artması da muhtemeldir. Hangi teknoloji kategorisinin en fazla yatırımı alacağı, şirketin türüne ve gerekli uygulama düzeyine bağlıdır. Bazı teknolojiler eski sistemlerle minimum entegrasyon gerektirirken diğerleri kapsamlı entegrasyon gerektirir. Bununla birlikte, yatırım, bu teknolojilerin şirketlere kazandırması beklenen gelir miktarı ile haklı çıkar. Daha fazla dijital etkileşim, perakendecilerin her müşteri için promosyonları, fiyatları ve ürünleri dinamik olarak gerçek zamanlı olarak daha iyi özelleştirmesine olanak tanıyan daha fazla veri kümesi oluşturacaktır.

Modern Pazarlamada Teknolojinin Önemi

Teknoloji stratejik planları genellikle iyileştirme için yanlış alanlara, aynı anda çok fazla faaliyete öncelik verir veya bir iyileştirmenin neden diğerinden daha önemli olduğunu açıklamada başarısız olur. Etkisiz önceliklendirme, para ve fırsat israfına neden olur.

Teknoloji hızla gelişir ve toplumun özelliklerini ulusal güvenlikten günlük hayatımıza değiştirebilir. Teknolojilerin Stratejik Rolü, teknoloji ve yeniliğin içinde yaşadığımız dünyayı nasıl dönüştürdüğünü anlamayı amaçlamaktadır.

Web, cep telefonları, sosyal medya ve müşteri ilişkileri yönetimi sistemleri gibi teknolojiler modern pazarlamayı büyük ölçüde etkiler. Teknoloji, işletmelerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur, ilişkiler kurar, kuruluşların etkinliğini güçlendirir, insanların birbirlerini öğrenmesine olanak tanır ve şirketlerin potansiyel müşterilerle iletişim kurma biçimini büyük ölçüde etkiler. Her pazarlamacı, gelişme ve büyüme söz konusu olduğunda teknolojiyi önemli bir faktör olarak görmeye başlıyor.

Teknoloji, genel verimliliğinizi artırmak ve rakiplerinizin zirvesinde kalmak için kesinlikle önemli ve stratejik bir araçtır. Alıcı-satıcı ilişkilerindeki dinamik güç olan teknoloji nedeniyle pazarlamanın rolü değişmemiş olsa da pazarlama işlevine yönelik kurumsal tavırlar ve pazarlama yaklaşımları, teknolojinin hızlı evriminin getirdiği değişim dışında, birbirinden ayırmak imkansız olmuştur.

İnternet kullanımı sayesinde, tüketiciler dünyanın her yerinden çok sayıda veriye erişim sağladı; zamansız, kritik ve doğrulanabilir veriler. Tüketiciler, yalnızca bir düğmeye tıklayarak şirketler ve ürünleri hakkında anlamlı bilgiler edinebilir. Ürünleri karşılaştırabilir, daha düşük fiyatları bulabilir, yorumları okuyabilir ve hatta forumlar aracılığıyla ürün kalitesi ve alıcı memnuniyeti hakkında diğer kullanıcılarla iletişim kurabilirler.

Pazarlamanın geçmiş yıllardaki evrimi, teknolojinin küçük bir rol oyuncusu olarak başladığını ve gösterinin yıldızına dönüştüğünü görecektir.

Sonuç olarak…

Dijital teknolojinin patlaması pazarlamayı nasıl değiştirdi? Günümüzün internete bağlı tüketicileri, içeriğe erişmek için akıllı telefonlar, iPad’ler, dizüstü bilgisayarlar ve hatta gözlük ve saatler kullanıyor. Sonuç olarak, pazarlama departmanlarının bu farklı cihazlarda ilgi çekici kampanyalar sunması ve teknolojiyi kullanma konusunda uzmanlaşması gerekir. Pazarlamacıların BT departmanları ve teknoloji uzmanlarıyla yakın bir şekilde çalışması gerekir. Web siteleri geliştirmenin, verileri işlemenin ve sosyal medya kampanyaları yürütmenin arkasındaki süreçleri anlamaları gerekir. Pazarlamacıların yaratıcılıklarını, yeteneklerini ve sezgilerini korurken teknoloji uzmanlarıyla birlikte çalışabilmelerini sağlayacak becerileri geliştirebileceklerini biliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here