Televizyonun Yerine Geçecek En Popüler Dizi Film Aplikasyonları


İnternetin dünya üzerindeki etkilerini her geçen gün görüyoruz. Yeni bir ulaşım aracı sayesinde yeni sektörler doğmak üzereyken kültleşmiş bazı sektörlerin sonu da gelmek üzere olabilir. Bu araştırma yazısında İnternet sektörünün televizyon sektörüne vurduğu darbeler hakkında bilgi sahibi olacağız.

İnternet sektörü 1995 yılından beri gün geçtikçe önüne geçilemez bir hal almış vaziyette olduğu her açıdan göz önüne geliyor. Gün geçtikçe milyarlarca insana ulaşan internet sektörü Türkiye’de de 7 den 70 e ulaşmış düzeyde. Çocuklarımızın elinde tabletler,genç ve yaşlılar düzeyinin elinde bulunan bilgisayar ve telefonlar. İnternet sektörü günlük hayatımızın her yerine bağlantı sağlamış durumda. Peki bu durumda olan örnekler neler?

Mesela bir oyun oynuyorsunuz ve arkadaşınızla yanında olmadığı halde mikrofonla konuşuyorsunuz. Mesela bir bilgiye veya bir habere ulaşmak için internet tarayıcınızda bir kaç tuşa basarak ulaşabiliyorsunuz. Bunlar internetin en basit örnekleri olarak gösterilebilir.

PEKİ İNTERNETİN TÜRK TELEVİZYON SEKTÖRÜNÜ BİTİRMESİ NASIL OLACAK?

İnternet sektörü üzerinde milyonlarca aplikasyon veya uygulamalar dünya düzeyinde konumunu almış vaziyette. Dünya üzerinde internet artık televizyondan üstün göründüğü halde Türkiye’de bu durum hala Televizyon savunucuları sayesinde tam tersi olarak görülmekte. Sebebi ise yeni oluşumlara uyum sağlayamamış yenilere açık kalamamış televizyon programları büyük bir etken olarak gösteriliyor. Sabahtan akşama kadar evlilik programları gibi benzeri absürt programlarla insanları hapsetmeye yönelik hareketleriyle soğutmayı başarmış olan televizyonun ilerleyen zamanlarda Türk insanıyla nasıl barışabileceği konusunda kimsenin hiçbir fikri yok. Çünkü Türk insanının gönlünü çoktan fetheden İnternet sektörü var. İnsanların saatlerce bir kutu ekranında bir diziyi seyretmesi gelişim çağında çok zor bir olay olarak görülüyor. Önceden bir diziyi kaçırdığınızda günler sonrasında tekrar görüntülerini yakalamaya çalışırken şimdi ise internetten 5 dakikaya ulaşılabilecek olması televizyon sektörünü bir kaç adım geriye atmış durumda. İnternet sektöründe ise henüz yasak ve sansür ortamı olmadığı için çoktan televizyon sektörünün onlarca kat üzerine çıkmış vaziyette. Ayrıca televizyon üzerinde yayın akışı dışında bir şeyler izleyemezken internet sektöründe canınız ne isterse onu izleyebiliyorsunuz. Bu koşullar altında televizyonun,büyüyen bir çığ olan internetin karşısında nasıl duracağı pek mümkün gözükmüyor. İsterseniz Türkiye internet sektöründe Trendde olan dizi-film aplikasyonlarını hep birlikte inceleyelim.

YOUTUBE

Youtube 15 Şubat 2005 yılında 3 Paypal çalışanı tarafından bir video barındırma sitesi olarak kurulmuştur. Daha sonrasında Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.6 milyar dolara satın alınmıştır. Youtube Türkiye üzerinde milyonlarca kullanıcıya sahiptir.Her insan kendisine bir kanal açıp, video yükleyip belirli bir kitleye ulaşabilir. Youtube Türkiye pazarı da çok fazla ilerleyip Televizyon kanallarının bile kanal açıp video paylaşımda bulunduğu bir mecradır. Youtube zamanla Youtuber denilen bir video yayınlayıcı sektörü bile ortaya çıkarmıştır. Youtube üzerinde en çok izlenmeye sahip olan video 2.1 milyar izlenmeyle PSY-GANGNAM STYLE isimli videodur. Youtube erişimi şu ana kadar 5 kere TİB  (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) tarafından engellenmiştir.

NETFLİX

Önceden Amerikada DVD kiralama şirketi olarak açılan Netflix zamanla düştüğü görülen DVD sektörünü bırakıp çevrimiçi video içerikleri yayınlamaya başlamıştır. 2016 Yılında CES (Consumer Electronics Show) tarafından yapılan açıklamayla birlikte Netflix dünyaya açılma kararı almıştır. Türkiye’nin de içinde bulunduğu 130 ülkede erişim sağlanmıştır. Hatta Türkiye’ye açıldıktan 1 saat sonra 7000in üzerinde üyeye sahip olduğu bildirilmişti. Netflix  güncel diziler ve filmleri yayınlarken ekstra olarak sadece internet için çekilen dizileri de yayınlamaktadır. Çeşitli ücretler dahilinde bir çok ihtiyacı karşılayabilen bir portal olan netflix internetin ulaşabildiği her cihazdan izlenebiliyor.

PUHU TV

Doğuş grubunun Doğuş Digital adlı yeni yatırımlarından ortaya çıkan Puhu tv bir online televizyon platformudur. Türk dizilerinin ve kült dizilerin yanında içeriğinde bulunan ve büyük başarılar yakalayan Fi dizisi sayesinde ilk 2 ay boyunca 6.5 milyon tekli tıklanmaya ulaşmıştır. İçeriğinde çeşitli internet dizilerini ve televizyonda yayınlanan dizileri bulabilir ve HD görüntü kalitesiyle izlenilebilir. Herhangi bir ücretlendirmesi yoktur.

BLU TV

Doğan grubu tarafından oluşturulan Dsmart-Blu’nun bir aplikasyonu olan Blutv internet dizileri, televizyon canlı yayınları ve çeşitli dizlerle yine internet kitlesine bir çok seçenek sunuyor. Youtube da ilk iki sezonu yayınlanan Sıfır Bir dizisi 3. sezondan itibaren Blutv’de yayınlanmaya başlanmıştır. Çeşitli paketleriyle Blutv’ye üye olup istediğiniz dizileri izleyebilirsiniz.

PEKİ RTÜKÜN BAKIŞ AÇISI NE?

Bu uygulamaların internet kullanıcıları tarafından sevilen yönlerinden birisi de sansürsüz olmasıydı. Televizyonda her türlü sansür uygulamalarına karşın internet ortamının sansürsüz olması ilgi çekici bir konuydu. Her geçen gün internet sektörünün televizyon sektörünün önüne geçmesiyle oluşan bu özgürlük bugünlerde RTÜK tarafından belirli cezalandırma yöntemleri getirilmek üzere. Meclise sunulan torba yasa sayesinde internet üzerinde yayınlanan düzenli her türlü  ses ve görüntü yayınları için lisans almak gerektirecek. Ayrıca bu yayınlar RTÜK’ün denetimine tabi olacak . RTÜK hoşuna gitmeyen yayını Mahkeme kararıyla kaldırabilecek. Hükumet Sözcüsü Bekir Bozdağ bu yasaklamalarla birlikte yaptığı açıklamada terör örgütü adına yapılan sempatizan yayınları engellemek ve önüne geçmek istendiğini açıklamıştır.Ancak saydığımız internet portalları da sansür uygulamasıyla birlikte etkilenebilecek kurumlar arasında bulunuyor.Bu sansür uygulamalarının ne kadar etkili olabileceğini kimse bilmese bile bu portallara üye olan insanların tepkisini çekmiş durumda. Bu uygulamalarla birlikte neler olabileceğini ilerleyen günlerde göreceğiz. Özgürlükçülük adı altında birleşen internet ne kadar etkilenecek merak konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here