Trendyol Kurucusu: Demet Mutlu

Demet Mutlu, 22 Ağustos 1971 New York doğumludur.

Türkiyenin en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Trendyol’un kurucusu ve CEO’su olan iş kadınıdır. Liseyi İtalya’da okuduktan sonra New York Üniversitesi Ekonomi Bölümünü birincilikle bitiren Mutlu, daha sonra ise Harvard’da MBA’e (Master Of Business Administration) kabul edildi.

Demet Mutlu master eğitiminin ikinci yılında, kendi işini kurma fikri ağır basınca Harvard’ı yarım bırakmıştır. Kendi hayalini kurduğu işi yapmak isteyen Mutlu, 300 bin dolar sermaye ile Bebek’teki evinin salonunda kuruduğu Trendyol’u 2010 yılı mart ayında yayına geçirerek, siteyi ilk 16 ayda değeri 150 milyon dolar olan bir şirket haline getirmiştir.

Mynet’in kurucusu Emre Kurttepeli sitenin ilk yatırımcısı olmakla birlikte, daha sonra e-ticaret alanında ünlenen Sidar Şahin de sitenin ortakları arasında yer almıştır.

Kleiner Perkins Caufield ve Byers şirketinden yatırım alan Trendyol 2010 yılına geldiğimizde cirosunu 34,033.478 dolara ulaştırmayı başarmıştır. Facebook adresi üzerinde de e-mağaza olanakları bulunan marka 2013 yılında Maslak’taki yeni ofisine taşınmış, daha sonra bu binaya Trend Store’u açmıştır. Ayrıca Demet Mutlu Trendyol’u kurmadan önce İsviçre, Japonya, Amerika ve Türkiye’de finans, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında çalışıp, kendini geliştirmiştir.
Mutlu, farklı ülkelerde ofis açmak yerine depolar açmayı ve büyümesini Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler’de sürdürmeyi planlıyor.

Trendyol Grup, Türkiye’de moda e-ticaret sektöründeki alışveriş sitesidir. Trendyol Grup markaları arasında Trendyol.com, Modagram.com ve Milla by trendyol bulunur.

Trendyol, Türk tasarımcıların ürünlerini internet ortamında satışa sunan ilk sitedir. DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş’nin iştiraki olarak çalışmalarını sürdüren Trendyol, farklı giyim mağazalarından alışveriş yapabilmenize olanak sağlar. T-29 adını verdikleri kalite kontrol testi ile birlikte çalışacakları firmaları belirlemiş oluyorlar. Demet Mutlu siparişlerinin çoğunu İstanbul, Ankara ve İzmir’den aldığını söylüyor, ancak siparişlerin yüzde ellisi ise Anadoludan geliyor. Üye sayısı 4 milyonu aşan Trendyol, gün geçtikçe büyüyen bir marka haline gelmiş bulunmakta.

Demet Mutlu’nun girişimci kadınlara mesajı var.  “Hata yapmaktan korkmayın, bazen başarısız olabilirsiniz ve hatalarınızdan öğrenirsiniz.”

Young Global Leaders tarafından Avrupa’nın göze çarpan genç liderlerinden biri olarak aday gösterilip, seçilmiş. 2016 yılında Türkiyeden seçilen tek lider kendisi olmuş. Business of Fashion tarafından moda dünyasının En Etkili 500 listesine ikinci kez seçilmiştir.

DEMET MUTLU’NUN ALDIĞI ÖDÜLLER

Fortune Dergisi, Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi, 2011 Ekovitrin Dergisi, Yılın Starları Anketi, Yılın İş Kadını Ödülü, 2012 Dünya Ekonomik Forumu, Genç Küresel Lider Ödülü, 2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here