Türkiye, Dünya Eğitim Sistemi Sıralamalarında Ne Durumda?

Küresel Dünya Eğitim İnovasyon Zirvesi (WISE)

2009 yılından beri eğitimin geleceği üzerine en üst düzey uluslararası toplantıya dönüşen Küresel Dünya Eğitim İnovasyon Zirvesi (WISE) Katar’ın başkenti Doha’da, Kasım 2017’de gerçekleşti. Zirveye 100’den fazla ülkeden 2000 delege katılımda bulundu. İki yılda bir düzenlenen etkinlik için Doha’ya eğitim, teknoloji ve medya sektörlerden önde gelen liderler davet edildi. Gerçek-sonrası (post-truth) bir dünyada eğitimin rolü zirvedeki konuların merkezindeydi. Bu çerçevedeki konulara ek olarak medya okuryazarlığı, yapay zeka ve yapay gerçeklik, sosyal girişimcilik, tasarlanmış düşünce ve eğitimde doğru seçimler üzerine oturumlar gerçekleştirildi.

Etkinlikten hangimizin haberi vardı?

En son ne zaman bir seminere katıldığınızı hatırlıyor musunuz?

PISA Testi

2003-2015 arası Türkiye sıralaması

34’ü OECD üyesi ülkeler olmak üzere toplam 70 ülkeden 540 bin öğrencinin katılımı ile PISA testi yapılmaktadır. Tabloda da görüleceği üzere eğitim sıralamamız düşüş yaşamaktadır. Nitelik ve nicelik bakımından radikal değişikliklerin ülkemiz eğitim sistemi açısından büyük önem arz edeceğini düşünmekteyim.

PISA Direktörü Andreas Schleicher Habertürk gazetesinden Nalan KOÇAK’a verdiği röportajda Türk eğitim sistemi için “Öğrettikleriniz artık gereksiz” ifadesini kullanmış, ezberde iyi olduğumuzu fakat yaratıcılıkta kötü olduğumuzu vurgulamıştır.

Teknolojik Gelişmeler

Fatih projesi kapsamında teknolojik olarak büyük bir adım atılmış olsa da verilen bilgilerin çağımızın gerisinde kaldığını söylemek mümkün. Devlet Fatih Projesi kapsamında toplamda

-Fatih Projesi

30 milyar dolar yatırımda bulunmuştur. Salman Khan, Dünya Okulu adlı kitabında ülkemizdeki akıllı tahta uygulamalarını çok güzel özetlemiş. Kitapta der ki “Teknolojiyi değiştirip öğrenme yöntemini aynı tutarsanız, kötü uygulamaya iyi para harcıyorsunuz demektir.”.  Akıllı tahtalar vesilesi ile teknolojinin eğitim sistemimize girmiş olması güzel fakat öğrencilerin akıllı tahtada oyun havası açıp oynamaktan başka aktivitelerinin olmasını diliyorum.

WEF 2017

Eğitim Sistemi Kalite Sıralaması-2017

Türk eğitim sistemi kalitesi World Economic Forum 2017 verilerine göre dünyada 101. sırada.

Üzücü başka bir şey daha paylaşmak istiyorum ne yazık ki. Vikipedi sayfasında “QS World University Ranking” başlığında ctrl-f yapıp sayfada “Turkey” diye aratın sonuç alamayacaksınız.

Yukarıdaki örnekleri çoğaltmak mümkün. Dünya eğitim sıralamamız çok düşük. Peki bu durumun böyle olmasının nedenleri neler? Sıralamaya çalışırsak eğer;

  • Doğru mesleğe yönlendirme eksikliği
  • Ezbere dayalı eğitim sistemi
  • Siyasi yönetimin gereken adımları atamaması
  • Üniversite mezunu kişilerin talebi karşılamaması ya da fazla olması (Gerekli altyapı çalışmalarının eksik olması)
  • Eğitim fakültesi puanlarının Avrupa ülkelerinde olduğu gibi üst sınıf fakültelerin puanları ile eşit olması gerekirken düşük kalması, en iyi öğrencilerin eğitim fakültesine yerleşmesi gerekirken bunun gerçekleşmemesi
  • Eğitime harcanan paranın bütçeye oranla çok düşük olması
  • Ailelere çocuk yetiştirme eğitiminin verilmemesi
  • Çocuklara ve gençlere özgüven kazanacağı ve sosyal ilişkilerini geliştireceği toplumsal ve bireysel görevler verilmemesi

Dikkat çekmek istediğim husus şudur ki, dünya üzerinde eğitimin bu kadar önemi vurgulanırken bizim ülkemizde neden bu umursamazlık? Hatayı sadece sistemde aramak da hata. Okumuyoruz, araştırmıyoruz, incelemiyoruz ve en önemlisi bir şeyler keşfetmeye çalışmıyoruz. PISA sıralamamız yüzümüze tokat gibi ne zaman çarpacak? Lütfen biraz dikkat.