Türkiye Uzay Ajansı’nın Milli Uzay Programı Hedefleri Açıklandı

Türkiye Uzay Ajansı’nın Milli Uzay Programı’na ait 10 hedef açıklandı. Amfiweb olarak bu gelişmeleri 10 maddede özetledik:

  1. Milli Uzay Programı’ndaki birincil ve en önemli hedef Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmek. İlk hedef Ay’a ilk teması gerçekleştirmektir. Ay hedefi 2 aşamada gerçekleştirilecek. 2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştirilecek. 2028’de planlanan ikinci aşamada araç yakın yörüngeye çıkaracak.
  2. Milli Uzay Programı’ndaki ikinci hedef, yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari marka ortaya çıkarmak.
  3. Milli Uzay Programı’ndaki üçüncü hedef; Türkiye’ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek.
  4. Dördüncü hedefimiz uzaya erişim sağlamak ve uzay işletmesi limanı kurmak.
  5. Beşinci hedef ‘uzay havası ya da meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yaparak, uzaydaki yetkinliğimizi artırmak. Kablosuz yayınlar, haberleş petrol boru hatları bu değişimden ciddi zararlar görebiliyor.
  6. Altıncı hedef; Türkiye’yi astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konularında daha ileri bir seviyeye ulaştırmak. Uzay nesnelerinin takibi ve kayıt altına alınmasına katkıda bulunulacak.
  7. Yedinci hedef ülkemizde uzay sanayii ekonomi sistemini daha da geliştirmek.
  8. Sekizinci hedef, Türkiye’yi uzay teknolojilerinin üretebilen ve ticari olarak rekabet edebilen bir ülke haline getirmek amacıyla bir uzay teknolojisi geliştirme bölgesi kurmak.
  9. Dokuzuncu hedef uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağımızı geliştirmek.
  10. Onuncu hedef ise uzaya bir Türk vatandaşımızı göndermek. Astronot ve Kozmonot yerine yeni Türkçe isim bulunacak.
PAYLAŞ
Amfiweb
Amfiweb, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı web sitesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here