Türkiye’nin Otomotiv Sektöründe En Sevdiği Marka Volkswagen

MediaCat Dergisi önderliğinde 2017 yılında 10.’su gerçekleştirilen ”Lovemark Türkiye” araştırmaları ile Türkiye’de bulunan farklı sektörlerden birçok marka Türk insanının beğenisine sunuldu. Bu sektörlerden birisi de otomotiv sektörüydü. Ülkemizde yaşanan otomotiv alım-satımında ki sirkülasyon bu sektörün ne kadar hareketli olduğunu gösteriyor.

Türk halkının otomotiv sektöründe en beğendiği marka ise çoğumuzun birçok defa duyduğu ”Das Auto” sloganıyla bildiğimiz Volkswagen. Yıllardır sadece otomobilleri ile değil reklam filmleri ile de müşterilerini etkilemeyi başaran Volkswagen’ın ilgi çekici bazı reklam filmi sözleri;

  • Bazı teknolojiler bizi birbirimize bağlar en iyisi ise bizi bir araya getirir.
  • Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu.
  • Volkswagen aşkınız karşılıksız değil.
  • Onu ancak insanları iyi tanıyanlar yaratabilir.
  • Volkswagen sahiplerinin ortak dili otomobillerine olan aşkları.
  • Kalpten kalbe gidebilen tek otomobil.
  • Benzersiz özelliklerle dolu bir aile.

Volkswagen 1937 yılında German Auto Association (Alman Otomotiv Birliği) tarafından kurulmuştur. Henüz kendi üretimlerine tam anlamıyla başlayamadan ortaya çıkan 2.Dünya Savaşı şirketi fazlasıyla etkilemiştir. Şirket savaş araçları üretimi görevini üstlenmiş ve 2.Dünya Savaşı sırasında Alman ordusuna 50.000 adet Kubelwagen adı verilen savaş aracı tahsis etmiştir.

Kubelwagen

Savaş bitiminden kısa bir süre sonra kendini hızla toparlayan Volkswagen üretimini gün geçtikçe arttırmaya ve adından söz ettirmeyi başarmıştır. Kısa süre içinde elde edilen bu başarı şirketin yönetimini cesaretlendirmiştir. Şirketin yönetimi 1947 yılında gerçekleştirilen Hannover İhracat Fuarı’na katılarak Volkswagen’ı dünya otomotiv sektöründe yer edinmesini sağlayacağı en önemli adımı atmaya karar vermiştir. Fuarda Volkswagen ilk ihracat anlaşmasını Hollanda ile imzalamıştır. Günümüze gelene kadar yüzlerce ülkeye ihracat yapmış, milyonlarca insana ulaşmış ve ”Lovemark Türkiye” araştırmalarında da gördüğümüz gibi ülkemizde de gönüllere taht kurmayı başarmış bir şirkettir.

Uzun süredir elektrikli araç üretimi ile ilgili araç tasarımı sergilenmesine rağmen elle tutulur bi açıklama gelmemişti fakat şirketin CEO’su Matthias Müller’in 2017 Kasım ayında ki Viyana Otomobil Fuarı’nda yaptığı açıklamada gelecek 5 yıl içerisinde 10 milyar dolarlık bir yatırım yapılacağından bahsetti. Dünyada merakla beklenen elektrikli otomobil konusunda da kendine güvenen Volkswagen dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

VOLKSWAGEN ID SERİSİ Şirketin 2025 yılına kadar en az 1 milyon adet satmayı hedeflediği elektrikli otomobil serisi.

ID BUZZ 1970-1980’li yıllarda hayatımıza giren efsane model “hippi minibüs” günümüzde “ID Buzz” adıyla elektrikli olarak tekrar tasarlanmaktadır.369 beygirlik bir güce sahip olan, 100 km hıza 5 saniyede ulaşan, 40 dakikalık hızlı şarj olan ve tek şarj ile 500 km kadar yol gidebilen Volkswagen ID Buzz’ın 2022 yılında satışa sunulması bekleniyor.

ID Buzz
ID Buzz ön konsol

ID HATCHBACK ID serisinin ilk üretime geçmiş modeli olacak olan I.D. Hatchback’in ulaşabildiği maksimum hız saatte 159 km ayrıca 100 km hıza 8 saniyede ulaşıyor. Tam bir şarj dolumu ile 400 – 600 km yol alabiliyor. Bataryanın %80’ini 30 dakikada doldurmak mümkün. Volkswagen ID Hatchback’in 2020 yılında satışa sunulması bekleniyor.

ID Hatchback
ID Hatchback

ID CROZZ Tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken serinin son aracı ID Crozz’ın saatte ulaşabildiği maksimum hız saatte 180 km ayrıca 100 km hıza 6 saniyede ulaşıyor. Tek bir şarj ile 500 kilometre yol alabiliyor. Bataryanın %80’ini 30 dakikada şarj etmek mümkün. 302 beygir gücüne sahip olan ID Crozz’ın 2020 yılı içerisinde seri üretime geçmesi bekleniyor.

ID Crozz
ID Crozz

Volkswagen 2017 yılında 10.7 milyon araç satarak dünyanın en fazla satış yapan otomotiv markası olmuştur. Forbes Mayıs 2017’de VW’nin piyasa değerini 72.9 milyar dolar olarak açıklamıştır. Bu veriye de dayanarak VW’nin günümüzde ne derece büyük bir şirket olmayı başardığını görmek mümkün.

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here