Üniversitelerde Yeni Uzaktan Eğitim Düzenlemesi

YÖK’ten COVID-19 sürecinde çok önemli düzenlemeler geldi. Artık uzaktan eğitim üniversitelerde çok daha öne çıkacak. YÖK yaptığı düzenlemeleri yeni ve yenilikçi olarak nitelendirdi. Yapılan düzenlemeler pandemi sürecinde yüksek öğrenimin mevcut duruma göre düzenlenmesi yanında üniversitelerimizin global arenada rekabet gücünü arttırmayı hedefliyor.

Dünya’yı etkisi alan küresel pandemi nedeniyle yaşama şeklimiz tamamen değişmiş durumda. Küresel pandemi hayatımızın her alanında her kesimi etkilemeye devam ediyor. Küresel Pandeminin devam ettiği bu günlerde en çok duyduğumuz başlık ise ‘’Yeni Normal’’ başlığı oldu. Corona Virüs’ün etkisinin azaldığı ülkeler ‘’Yeni Normal’’ başlığı altında yeni hayat tarzlarının nasıl olacağına dair bazı kurallar ve yenilikleri paylaşıyorlar. Ülkemizde de Corona Virüs’ün etkisini azaltmasıyla birlikte ülkemizin tüm kurumları ‘’Yeni Normal’’ başlığı altında yeni kuralları ve önlemleri açıklamaya devam ediyor. Bu süreçte ‘’Yeni Normal’’ başlığı altında bir açıklamada YÖK’ten geldi. Ülkemizde de ilk Corona Virüs vakasının görüldüğü günden çok kısa bir süre sonra üniversitelerde eğitime bir süre ara verildi. Daha sonrasında ülkemizde vaka sayısının hızla artması sebebiyle YÖK üniversitelerde bahar döneminin Uzaktan Eğitim sistemi ile tamamlanması gerektiğini söyledi ve bu dönem tekrardan yüz yüze eğitim gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından üniversiteler hızlı bir şekilde uzaktan eğitim sistemine geçmeye başladı. Uzaktan eğitim sürecinin başladığı ilk zamanlarda çeşitli aksaklıklar yaşansa bile aksaklıklar kısa süre içinde giderildi. Genel olarak bakıldığı zaman üniversitelerimiz bu geçiş sürecini başarılı bir şekilde atlattılar.  Online eğitim sürecini ilk defa yaşayan üniversiteler bu süreçte YÖK’ün almış olduğu kararlar doğrultusunda yeni yol haritaları oluşturdular. 2019-2020 eğitim döneminin son günlerinin yaşandığı şu günlerde YÖK almış olduğu yeni kararlarla yeni bir yol haritası oluşturmaya başladı. YÖK’ün 4 Haziran tarihinde düzenlemiş olduğu toplantı sonrasında ‘’ YÖK’TEN KÜRESEL SALGIN İLE MÜCADELE SÜRECİNDE YENİ DÜZENLEMELER-II’’ başlıklı açıklamaları şu şekilde.

Örgün Öğretimde Uzaktan Öğretimle Verilebilecek Ders Oranı “Yüzde Kırka” Çıkarıldı

Mevcut yürürlükte olan mevzuatta üniversitelerin örgün programlarında yer alan derslerin yüzde otuzuna kadarını uzaktan eğitim yoluyla verebilmelerine imkan sağlanıyordu. Fakat ülkemizde yer alan devlet ve vakıf üniversitelerinde bu orana yaklaşan üniversitemiz bulunmuyordu. Bu durum, dijital imkanların kullanabilmesi yolunda güçlü bir yapıya sahip kurumlarımızın bile ayrıca bir yönlendirmeye ve desteğe ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Bu çerçevede yükseköğretim kurumlarımızı, önümüzdeki süreçlere hazırlayabilmek, dijital imkanlarla uzaktan öğretim yoluyla ders vermelerine ilişkin çalışmalarını ve hazırlıklarını desteklemek amacıyla yükseköğretim kurumlarında uzaktan öğretim yoluyla ders verilmesi konusunda önemli kararlar alınmıştır. Buna göre; ’’Ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeydeki örgün programlarda uzaktan öğretim yoluyla verilebilecek ders oranı yüzde kırka yükseltildi. Böylelikle dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan karma öğretim modeline diledikleri takdirde üniversitelerimiz de geçebileceklerdir’’.

-Örgün Öğretim Programlarında Yer Alan Derslerin “Yüzde Onu Uzaktan Öğretim ile” verilecek

Dijital imkanların kullanabilmesinde ki yetkinliğin program özelinde de olması için örgün öğretimdeki her bir programın derslerinin asgari yüzde onunun uzaktan öğretim ile verilmesinin güçlü bir şekilde tavsiye ve teşvik edilmesine de karar verildi. Örgün öğretimde uzaktan öğretim ile verilecek bu derslerin her bir dönem bazında olması veya bütün programa yayılması ile eş zamanlı verilip verilmemesi hususlarında üniversiteler karar verecek. Fakat Yükseköğretim Kurulu olarak dijital imkanlar ve uzaktan öğretim yolu ile verilecek bu derslere özellikle “2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı güz dönemi” programında nispeten daha fazla yer verilmesini önemsiyoruz. Bu önerimiz Devlet-Vakıf bütün üniversitelerimiz için geçerlidir.

– Ek Kadro Takviyesi de Yapılabilecek

Belirlenen yeni kurallara yönelik senato kararı alan ve uygulayan Devlet üniversitelerine uzaktan eğitim merkezlerinden görevlendirilmek üzere ek kadro imkanları sunulacak. Ayrıca senato kararıp alıp uygulamaya geçen üniversitelere ek araştırma görevlisi imkanı sağlanacak.

Alınan yeni kararla doğrultusunda 2020-2021 yılı güz döneminde kampüslerde “öğrenci açısından daha rahat” eğitim öğretim ortamlarının oluşması hedefleniyor.

– Kalabalık Derslerin Gruplara Bölünmesi Önerildi

Uygulama ağırlıklı programlardaki teorik derslerin de ilk dönemde ve mümkün olduğunca dijital imkanlar ile verilmesinin tercih edilmesi ve kalabalık derslerin de gruplara bölünerek yapılması önümüzdeki eğitim dönemi için üniversitelerimize önerimizdir.


-20 UZEM’in Daha Kurulmasıyla “Uzaktan Eğitim Birimi” Bulunmayan Devlet Üniversitesi Kalmadı

Küresel Pandemi öncesinde de devlet üniversitelerimizin çoğunda uzaktan öğretim birimleri bulunmaktaydı. Geleceğin yükseköğretiminde dijitalleşmenin önemini gittikçe artıracağı güçlü beklentisinden de hareket ederek bütün üniversitelerimizde bu merkezlerin kurulması ve hızlı bir şekilde yetkinlik kazanması maksadıyla bugün 20 devlet üniversitemizde daha “Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi” kurulmuştur. Böylelikle Uzaktan Eğitim Merkezi veya Birimi bulunmayan devlet üniversitemiz kalmamıştır. Ayrıca vakıf üniversitelerinin tümüne de bu merkezlerin kurulması yönünde tavsiye kararı alınmıştır. 

Ayrıca Yükseköğretim Kurulu Tarafından Aşağıda Yer Alan Konularla İlgili Çalışmalar Başlatılmıştır:

  • Önümüzdeki dönemde uzaktan öğretim uygulamalarının standartlarını yeniden belirleme ve izleme sistemi kurulacaktır. Programların açılması ve derslerin yürütülmesine ilişkin kalite standartlarının belirlenmesi ve uygulamaların değerlendirilmesine yönelik yeni mekanizmalar kurulacaktır. Bunun için YÖK’te ayrı bir birim kurulmuştur.
  • Uzaktan öğretimle yürütülen program ve derslerde ölçme-değerlendirme yöntemleri sadece sınavlarla değil; sürece yayılan bir şekilde kurgulanacaktır.
  • Online ölçme ve değerlendirme konusunda standartlar belirlenecek ve üniversiteler online sınav merkezleri kurması yönünde teşvik edilecektir.
  • Yükseköğretim kurumlarımızdaki uzaktan öğretim altyapısının güçlendirilmesini sağlamaya yönelik olarak TÜBİTAK ile yaptığımız ortak çalışmalar hızla devam etmekte olup bu konulardaki somut gelişmeler önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

YÖK’ten yapılan açıklama ‘’YÖK olarak yükseköğretimi tedrici olarak yeniden yapılandırmaya yönelik; sonuç üreten yeni düzenleyici kararlar almaya ve kamuoyu ile paylaşmaya önümüzdeki günlerde de devam edeceğiz’’.  mesajıyla sona ermiştir.

PAYLAŞ

1 YORUM

  1. Korona virüsü’nün artış gösterdiği bu günlerde, önümüzün kış ayı olması neticesiyle virüsün daha da kuvvetlenmesi riskiyle üniversitelerimizin açılmamasını uygun görmekteyim. Öğreencilerimiz için hr ne kadar alt yapı sağlanıp önlemler alınsa da yine de devamlılık başarı payı düşüktür. Virüsün artış gösterdiği ve temelli kalıp kalınmayacağı meçhuldür. Önerim, derslerin dijital ortamda online olarak devam etmesidir. Şehirden şehre yapılan riskli yolculuklarda ve okullarımızın yemekhanelerinde ,okul servis ve şehir içi taşıma araçlarında ve öğrenci yurtlarında gözle görülen bir kalabalık olacaktır. Bu kalabalık neticesinde virüsün tekrar aktifleşmesi ve virüsün yayılmasını hem öğrencilerimiz hem de toplum olarak yaygın bir risk taşıyacağını tahmin ediyorum. Bir süre daha sağlığımızın eğitimden önce geldiğini dile getirip, YÖK’ün sağlıklı karar verip üniversitelerimizin açmayacağını temenni ederim. Üniversitelerimizin açılması demek binlerce belki daha da kötüye giderek milyonlarca cana mal olacağını beyan ediyorum. Önce sağlık sonra eğitimden yanayım. Üniversiteler uzaktan sistem olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here