Work and Travel Hakkında Hızlı Bir Rehber


Bir gün gözünüzü açtığınızda,dünyanın öbür ucunda sizin gibi düşünmeyen, sizin gibi gülmeyen ve en çok da sizin gibi konuşmayan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Durup bir düşününce korkutucu geliyor olabilir ama bunun verdiği haz eminim hiç bir şeyde yoktur. Anlaşıldığı gibi Work And Travel hayatınızı bir günde değiştirebilir.

Her üniversite okuyan kişinin kesinlikle katılması gereken bir programdır WORK AND TRAVEL. Çünkü aynı anda dilini geliştirebilirsin, çok güzel arkadaşlıklar kazanabilirsin ve para kazanma programı olmasa bile belli bir miktarda para kazanabilirsin.

Work and Travel Başvuru Süreci

WORK and Travel ile Amerikaya gitmeye karar verdikten sonra yapılacak ilk iş, güvenilir bir yurt dışı acentesi bulmak.Güvenilir diyorum çünkü piyasada bu işten para kaldıran yüzlerce şirket var. Yanlış bir yer bulduğunuzda size diğer şirketlerin aksine uçuk fiyatlar söyler, kendine çeker ve sonrası hüsran.

Güvenilir bir şirket bulduktan sonra yaklaşık üç dört defa mülakata gireceksiniz. Korkulacak bir şey yok çünkü genelde sorular günlük yaşamdan sorulardır. Kendinden bahseder misin, aileni tanıtır mısın, hobilerin vs vs…

Mülakatları geçip iş seçim sürecine ulaşırsanız kendinizi bir tık daha resmiyete dökmelisiniz. Amerika’dan iş verenle görüşme yapacaksınız. Tabi ki mülakatlar Skype üzerinden görüntülü olarak yapılır. Bu yüzden jest ve mimiklere dikkat etmekte fayda var (Ufak bir ipucu:  Amerikalılar güler yüzlü insanları sever. Bu yüzden görüşmelerde daima gülümsemek artı puan katacaktır.)

Şirket bulundu, mülakatlar geçildi ve iş seçimi yapıldı. Artık tek ve en önemli adım kaldı: Konsoloslukla görüşmek. Konsolosluk için randevuyu şirket alır. İstanbul veya Ankara’da bulunan Amerikan konsolosluğuna gitmelisiniz ki Amerikan hayalinin belirlenen ayağı burasıdır. Bu arada her zaman için başkent konsoloslukları daha fazla zorlarlar. Bu nedenle İstanbul’dan randevu almak size avantaj sağlayacaktır.

Work and Travel Maliyeti

Her şirket hemen hemen aynı fiyatları sunar. Örneğin; Bulduğunuz şirketin sizden talep edeceği ücretler şunlardır:

  1. Program Ücreti: Ortalama 1800-2200 dolar arası
  2. Vize Başvuru Ücreti: Amerikan vizeleri için talep edilen miktar yaklaşık: 200 dolar
  3. Uçak Parası: Gideceğiniz eyalete göre değişmekle beraber yaklaşık 550-700 dolar arası
  4. Pasaport Bedeli: 25 yaş altı ve öğrenciler pasopart harcı ödememektedir. Sadece pasaport defter ücreti olan 94 TL’ yi ödemektedir.
  5. Amerika’ya giderken yanınızda götüreceğiniz bir miktar para: Amerikan çalışma sistemine göre çalışma bedelleri iki haftada bir verilir. Bizde ayda bir olduğu gibi. İlk iki hafta sizi idare etmesi için belli miktarda para götürmenizi tavsiye ederim. 500-600 dolar iki hafta geçiminizi sağlayacaktır

Her şey ortalama olarak bakıldığında 3000-3500 dolar civarında bir meblağa ediyor. Tabi bu da yaklaşık 12- 13 bin TL’ye denk geliyor. Aklınıza takılmış olabilir. Ben bu kadar parayı verip gidiyorum ama paranın belirli bir kısmını kazabilir miyim?

En başta söylediğim gibi bu para kazanma programı olmamasına rağmen iyi derecede para kazabilirsiniz. Örnek olması açısından ben 2017 yazı Lifeguard olarak Amerikada WAT yaptım. Saatlik ücretim 9 dolardı ve günde en az 9 saat çalışıyordum. Hesabını siz yapın artık 🙂

Şimdi yapmanız gereken tek bir şey var. Pasaporta başvurun, şirketleri araştırın ,işinizi seçin ve Amerikada unutamayacağınız 4 ay geçirin 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here