Bu Yaz İşler Pek De İstediğim Gibi Olmadı.. Artık 3. Sınıfım!

Bu yaz işler pek de istediğim gibi gitmedi. Yaza yaklaşırken, “Yazın bunları yapacağım, şunu da yapacağım.” deyip hiçbirini yapamamak beni epeyce üzdü. Şöyle ki gerçekleştirmek isteyip gerçekleştiremediklerimden en önemlisi; stajdı.  Şuan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyim. Ve hala yapmış olduğum bir staj yok. Geç kaldığımı düşünüyorum, pişmanlık duyuyorum, her sene bunu istememe rağmen neden olmadığını düşünüp duruyorum. Şartlar mı demeli? Aslında hata tamamen benim. Geçen yaz eve(EDİRNE) gitmeyip, İstanbul’da kalıp staj başvuruları yapmam ve bir şekilde stajımı gerçekleştirmem gerekiyordu. Şimdi bu staj benim için neden bu kadar önemli? Ona bir açıklık getirelim. Ben sadece staj yapmış olmak için staj yapmak istemiyorum. “Staj yapayım da özgeçmişime yazayım.” Böyle bir düşüncem yok aslında. Benim istediğim işi ortamında görüp öğrenmek, işin içinde olmak. Örneğin; İK’nın nasıl bir işleyişi var? Pazarlamada kendime uygun bir yer bulabilecek miyim? Acaba finans bana göre bir alan mı?  Bu sorulara en azından farklı departmanlarda staj yaparak, işle ilgili deneyimler kazanarak cevap bulabilmeyi umuyorum.

Şu hayatımızdaki ‘KEŞKE’ler ne olacak? Diyorum ki keşke geçen yaz İstanbul’da kalıp kendime staj baksaymışım. “Çok istediğin bir şey madem, neden kalmadın kalsaydın?” ve “Edirne’de staj mı yok?” dediğinizi duyar gibiyim. İkisine de bir cevabım var ama bu cevaplar sonucu değiştirmiyor maalesef. Öncelikle bahsetmek istediğim, Edirne-Merkez, İstanbul’daki imkânların olmadığı bir şehir. Burada staj bulmak çok zor, en azından benim için öyle oldu. Çok uğraştım ama staj yapabileceğim bir yer bulmak bile zordu. Başvurduğum yerden cevap alamadım. Bankaların staj başvuru tarihlerini ise kaçırmıştım. Keşke dedim İstanbul’da kalsaydım da başvurudan başvuruya koşsaydım yorulsaydım ve kendime güzel bir staj bulsaydım. Ama olmadı.

Bu yaz ne yaptım peki? Ben bu yaz her zaman olduğu gibi babama işinde yardım ettim. Babam küçük bir tekel bayii işletmecisi. 12 yaşımdan beri o dükkânın içindeyim. O çocuk halim ve aklımla okulla ikisini bir arada yürüttüm hep. Okuldan çıkar, ödevim varsa yapar, sınavım varsa çalışır sonra da babama yardıma koşardım. O zamanlar yardımım pek dokunmazdı ama büyüdükçe sorumluluklarım da arttı. En azından ben kendimi sorumlu hissediyordum. Sorumluluk duygum gerçekten bu şekilde gelişti diyebilirim. Herkesin bir sorumluluğu var. Benimse sorumluluğum yaklaşık 3 sene önce değişti. Artık üniversite 3. Sınıf öğrencisiyim ve geleceğimi planlıyorum. Kariyerim için çok çalışmam, emek sarf etmem gerekli. Hırslı, kendinden emin, iletişimi güçlü, sorumluluk sahibi ve yaptığı işe önem veren biriyim. Bunun artılarını göreceğimi düşünüyorum.

Bu yılki planlarımdan biri üyesi olduğum İFMED Kariyer ve İletişim Ofisi’nde başarılı işler ortaya koymak. İFMED’i ve ekip arkadaşlarımı seviyorum. Sıcak bir ortam, dost canlısı insanlar… Burada herkes hedeflerine sıkı sıkıya bağlı. Bunu görmek, ne kadar doğru bir tercih yaptığımı hatırlatıyor bana. İyi ki burada aktifim ve iyi ki bu insanları tanımışım. Umarım bu yıl herkes için başarılı ve mutlu geçer. Bu sene Amfiweb’in kampüs ekibine de katıldım, çok heyecanlıyımJ

Artık 3. sınıfım ve zamanı geldi de geçiyor bile, staj başvurularına başladım. Güz döneminde de staj yapmak istiyorum. İşi öğrenmek, işle ilgili deneyimler kazanmak istiyorum. 2017 yazında İstanbul’da kalıp yaz stajı yapmayı planlıyorum. Ve ben de çoğu üniversite öğrencisi gibi yurtdışı düşünüyorum. Bu sene fırsatım olmazsa 4. sınıfta da gidebilirim. İngilizcemi geliştirmem demek kendimi geliştirmem demek. O zaman neden olmasın?

Önümüzde yeni bir yıl var. 2016 yazını geride bıraktık ve 2017 umarım herkesin planlarını gerçekleştirebildikleri bir yıl olur.  Tatlı heyecanlar yaşamanız dileğiyle…

PAYLAŞ
Duygu Güreşçi
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi. İK alanında kendini geliştirmek istemektedir. Kariyerini de bu alanda yapmayı hedeflemektedir.