Yeditepe Üniversitesi Erasmus Kulübü Öğrencilerine En İyi Exchangeability Projesi Ödülü


Yeditepe Üniversitesi Erasmus Kulübü öğrencilerinin Down Cafe’de gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projesi, Avrupa’nın en büyük disiplinlerarası öğrenci derneği olan “Erasmus Student Network” tarafından yılın En İyi ExchangeAbility Projesi seçildi.

Erasmus Student Network (ESN) 38 ülkede 850’den fazla üniversitede faaliyet gösteren, öğrenci değişimini destekleyen ve geliştiren Avrupa’nın en büyük disiplinlerarası öğrenci derneğidir. Yılda bir kez düzenlenen Erasmus Student Network uluslararası toplantısı bu yıl Polonya’nın Varşova kentinde Avrupa’nın diğer 500 üniversitesinin katılımıyla gerçekleştirildi.

1462790389_YISSESN_Yeditepe___D__L (1)Erasmus Student Network’un engellilik hakkındaki farkındalığın arttırılması ve engelli öğrencilerin Erasmus programına katılımını teşvik etmek amacıyla gerçekleştirdiği ExchangeAbility Projesi ödülünün bu yılki sahibi Yeditepe Üniversitesi Erasmus Kulübü öğrencileri oldu.

Yeditepe Üniversitesi Erasmus Kulübü öğrencileri; Down Cafe ziyaretinde gerçekleştirdikleri işaret dili çalışmaları, dans ve boyama gibi aktivite ve etkinliklerle geçirdikleri sosyal sorumluluk projesi ile 2015-2016 yılındaki En İyi ExchangeAbility Projesi ödülünü almaya layık görüldü. Proje kapsamında öğrenciler, 25 Down sendromlu gencin gönüllü annelerle birlikte çalışarak kendi kazançlarını sağladığı Down Cafeyi, Avrupa’dan Erasmus Değişim programıyla gelen öğrencilerle birlikte ziyaret etti. Bu proje, engellilerle ilgili yapılan projeler arasında birinci oldu ve Yeditepe Üniversitesi Türkiye’deki üniversiteler arasında ilk proje ödülü alan üniversite unvanını kazandı.