Zuckerberg’in Hayatından İlginç Detaylar

Tam adı Mark Elliot Zuckerberg  ve şu anda sadece 31 yaşında. Dünyanın en yaygın sosyal ağı Facebook’un kurucusu. Serveti 40 milyar dolar. Boğa Burcu.

Dünyanın en değerli markalarından birini aslında sadece bir markayı değil, dünyayı, insan ilişkilerini, ticari stratejileri değiştiren bir işi üniversiteden arkadaşlarıyla birlikte kurdu. Zuckerberg, 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nden girişimci arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes Facebook’u kuran Zuckerberg 2010 yılında Time dergisi tarafından yılın adamı seçildi.

Babası diş hekimi, annesinin mesleği ise psikiyatri doktoru. Facebook’un ve Zuckerberg’in bu başarısını anlatan Sosyal Ağ adlı bir film çekilmiştir.

Lisede çeşitli bilim dallarında birçok ödül alan Zuckerberg, ABD’nin en saygın üniversitelerinden Harvard’a girdi orada ise bilgisayar bilimini okudu ve üniversitenin ilk yılında, okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Sitede Harvard’daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. Ancak fotoğrafları bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmişti. Veri tabanını hack’lediği ortaya çıkan Zuckerberg, disipline verilince okulu bıraktı. Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan Facebook’u kurdu. Facebook, 18 ayda ABD’nin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline gelince yatırımcıların da yoğun ilgisini çekti.

25 Şubat 2012’de aldığı karar ile şirketin %12’lik hissesinin halka arzını kararlaştıran Zuckerberg hâlâ Facebook’ın %57’sinin sahibi. 18 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirilen Facebook halka arzı Visa ve General Motors’un ardından Amerikan tarihindeki en büyük üçüncü halka arz oldu.

Zuckerberg’in çok yazılmayan bazı özelliklerinden biri renk körü olması. En iyi ayırd ettiği renk mavi olduğu için Facebook’un mavi ağırlıklı olduğu söyleniyor.

Lisedeyken “Synapses” adında bir müzik uygulaması yazdı. Bu uygulama müzik zevkinizi tahmin edip ona göre tavsiyelerde bulunuyordu. Bu uygulama yüksek fiyata satın alınmak istendi fakat Mark Zuckerberg bu uygulamayı internette ücretsiz paylaştı.

İlk programını yazdığında sadece 10 yaşındaydı.

İngilizce dışında Fransızca, İbranice, Latince ve Eski Yunanca dillerine hakim.

Üniversite yıllarında okulun eskrim takımının kaptanıydı.

Liseden mezun olduktan sonra AOL ve Microsoft gibi şirketlerden iş teklifi alsa da hiçbirini kabul etmedi.

Yalnızca 19 tweet atmasına rağmen Twitter’da 383 bin takipçisi vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here